Na podstawie art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa zwracam się z prośbą o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego odnośnie sposobu naliczanie podatku VAT w przypadku sprzedaży gruntu (oddania w użytkowani


Autor: Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie

Sygnatura: P-1-443/153/04

Hasła tematyczne: sprzedaż gruntów, użytkowanie wieczyste

Kategoria:

Wyjaśniam, iż zgodnie z art.5 ust.1 pkt1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.Odnośnie oddania w wieczyste użytkowanie gruntu i rozłożenia należności (pierwszej wpłaty) na oprocentowane raty wyjaśniam:Zgodnie z art.71 ust.3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. Nr 46 poz. 543 z późn. zm.) pierwszą opłatę za oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste w drodze bezprzetargowej można rozłożyć na oprocentowane raty.(…).Jednocześnie zgodnie z §3a Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 97 poz. 970 z późn. zm.) w przypadku oddania w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowych obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu terminu płatności poszczególnych opłat pobieranych z tego tytułu. Ponadto zgodnie z art.29 ust.1 ustawy o VAT podstawą opodatkowania jest obrót (…) obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy (…). Wobec powyższego w przypadku rozłożenia na raty opłaty za oddanie w wieczyste użytkowanie gruntu obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu terminu płatności poszczególnych rat. Podstawą opodatkowania w tym przypadku jest wartość raty wraz z należnymi odsetkami (wszelkie płatności za czynności dokonane do czasu dostawy, w tym również odsetki naliczane do czasu wykonania usługi winny być uznane za składnik wynagrodzenia z tytułu dostawy).

Odnośnie sprzedaży gruntu i rozłożenia należności na oprocentowane raty wyjaśniam:Zgodnie z art.70 ust.2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. Nr 46 poz. 543 z późn. zm.) cena nieruchomości sprzedawanej w drodze bezprzetargowej może zostać rozłożona na raty, nie dłużej niż na 10 lat. (…) Pierwsza rata podlega zapłacie, nie później niż do dnia zawarcia umowy przenoszącej własność nieruchomości, a następne raty wraz z oprocentowaniem podlegają zapłacie w terminach ustalonych przez strony w umowie.W takim przypadku sprzedaży gruntu i rozłożenia należności na oprocentowane raty ma zastosowanie art.19 ust.1 ustawy o VAT stanowiący, iż obowiązek podatkowy (odnośnie sprzedaży nieruchomości) powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi (…) oraz art. 19 ust.4 zgodnie z którym jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Jednocześnie w związku z cytowanym powyżej art. 29 ust.1 ustawy o VAT wyjaśniam, iż naliczane odsetki – w przypadku sprzedaży gruntu i rozłożenia należności na oprocentowane raty – nie są wliczane do podstawy opodatkowania dostarczanego towaru (naliczane są one po przekazaniu towaru nabywcy). Natomiast kwestia opodatkowania odsetek podatkiem od towarów i usług lub braku takiego obowiązku winna być oparta o posiadaną przez Stronę opinię klasyfikacyjną, a dokumentowanie ich winno następować zgodnie z terminami płatności określonymi w zawartej umowie.