Opodatkowanie prowiaji z tytułu wykonywania pośrednictwa finansowego(umowa agencyjna z Pocztą Polską


Autor: Urząd Skarbowy w Świebodzinie

Sygnatura: PP/44/KO/864/2004

Hasła tematyczne: prowizje, stawki podatku, umowa agencyjna

Kategoria:

W odpowiedzi na Pani pismo z dnia 08.09.2004 r. zawierające prośbę o udzielenie wyjaśnień w sprawie stosowania przepisów prawa podatkowego, a mianowicie kwestii opodatkowania podatkiem od towarów i usług prowizji z tytułu wykonywania pośrednictwa finansowego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Świebodzinie na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) stwierdza, co następuje:

Z treści pisma wynika, iż Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług pocztowych wykonywanych na podstawie umowy agencyjnej, oznaczonych symbolem PKD 6412B. Z tytułu świadczenia ww. usług podatnik otrzymuje prowizję.

Zgodnie z § 9 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) zwalnia się od podatku czynności wynikające z umowy agencyjnej lub zlecenia, pośrednictwa lub innej umowy o podobnym charakterze, w przypadku których podstawę opodatkowania dla agenta, zleceniobiorcy lub innej osoby, świadczącej usługi o podobnym charakterze, stanowi kwota prowizji lub innych postaci wynagrodzeń za wykonane usługi, pomniejszona o kwotę podatku, z zastrzeżeniem ust. 2-4.

Przepis § 9 ust. 2-4 rozporządzenia stanowi, że zwolnienie o którym mowa w ust. 1, dotyczy tych podatników, którzy w danym roku podatkowym mogli korzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 lub 9 ustawy i dotyczy wartości sprzedaży w danym roku z tytułu wykonywania czynności wymienionych w ust. 1 nie przekraczającej kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 EURO, obliczonej w sposób określony w przepisach wydanych na podstawie art. 113 ust. 14 ustawy. Zwolnienie o którym mowa w ustępie 2, stosuje się pod warunkiem, że wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 EURO ; do wartości sprzedaży nie wlicza się podatku.

Zwolnień, o których mowa w ust. 1 i 2, nie stosuje się do podatników :
1. zarejestrowanych na podstawie art. 96 lub art. 157 ustawy jako "podatnicy VAT czynni";
2. wykonujących również inne, niż wymienione w ust. 1, czynności opodatkowane;
3. wykonujących czynności, o których mowa w art. 113 ust. 13 ustawy;
4. którzy zrezygnowali z prawa do zwolnień podmiotowych lub utracili to prawo w poprzednich latach podatkowych i od daty rezygnacji lub utraty tego prawa nie upłynęły 3 lata.

Ponieważ podatnik jest zarejestrowany w tut. Urzędzie jako "podatnik VAT czynny" w związku z tym nie może skorzystać ze zwolnienia na podstawie § 9 ust. 1 ww. rozporządzenia.

Na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) stawka podatku od towarów i usług wynosi 22 %, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Świebodzinie, po przeanalizowaniu stanu faktycznego i porównaniu z obowiązującymi przepisami prawa w powyższym zakresie zgadza się ze stanowiskiem strony i potwierdza, że jeżeli agent nie korzystał ze zwolnienia podmiotowego w roku ubiegłym lub spełnia warunki określone w § 9 ust. 4, nie może skorzystać ze zwolnienia wynikającego z przepisu § 9 ust.1.