Autor: Dolnośląski Urząd Skarbowy
Sygnatura: PP II 443/827/323/04
Hasła tematyczne: sprzedaż walut, kantor wymiany walut, wartość sprzedaży
Kategoria:
Odpowiadając na pytanie Podatnika, należy wskazać, że zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przy czym zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 powołanej ustawy, zwolnione zostały od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. Pod poz. 3 tego załącznika wymienione zostały usługi pośrednictwa finansowego. Zatem usługi polegające na kupnie i sprzedaży walut obcych jako usługi pośrednictwa finansowego korzystają z przedmiotowego zwolnienia z podatku od towarów i usług.
Obrotem w rozumieniu przepisu art. 29 ust. 1 ustawy jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku.
Kwota należna obejmuje zaś całość świadczenia należnego od nabywcy. Jako wartość sprzedaży (świadczenia usług) uzyskiwaną przez kantory, należy wykazywać kwotę należną z tytułu sprzedaży walut obcych, obejmującą całość świadczenia należnego od nabywcy. Brak jest bowiem w przepisach dotyczących opodatkowania podatkiem od towarów i usług innej możliwości ustalenia obrotu ze sprzedaży walut obcych, niż wynikająca z powołanego wyżej art. 29 ust. 1 cytowanej ustawy.
Powołany przez Podatnika art. 30 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług nie będzie miał w tym przypadku zastosowania.