1.Czy Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna wykonując usługi w zakresie ochrony zdrowia w ramach środka specjalnego podlega zwolnieniu od podatku od towarów i usług.2.Czy Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna musi zarejesterować się dla


Autor: Pierwszy Urząd Skarbowy w Zielonej Górze

Sygnatura: I-2/443-74/04

Hasła tematyczne: środek specjalny, usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej, zwolnienia z podatku od towarów i usług, usługi w zakresie badań i analiz

Kategoria:

W związku z pismem z dnia 15.06.2004 r. Nr GK 061/US-2/04 w sprawie o udzielenie informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dot. podatku od towarów i usług Naczelnik Urzędu Skarbowego działając na podstawie art.14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz.926 ze zm.) informuje, że:

Stosownie do art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535) nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Oznacza to, że czynności, w stosunku do których organy publiczne nie są traktowane jako podatnicy, wykonywane przez nie w ramach przypisanych im specyficznych zadań i funkcji państwowych, a także czynności, do których wykonywania umocowane są wyłącznie organy publiczne, nie podlegają ustawie o VAT o ile nie są wykonywane na podstawie umów cywilnoprawnych.

Państwowy powiatowy inspektor sanitarny, zgodnie z ustawą z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (tekst jednolity Dz. U. z 1998 r. Nr 90, poz. 575 ze zm.) jest organem Państwowej Inspekcji Sanitarnej kierującym działalnością powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej w zakresie realizacji zadań z zakresu zdrowia publicznego, które to zadania leżą w płaszczyźnie zadań nałożonych przepisami prawa. Tak więc w związku z ich realizacją, o ile nie są one wykonywane na podstawie umów cywilnoprawnych, Strona nie jest traktowana jak podatnik podatku VAT. Ponadto należy zauważyć, że wykonywane czynności związane z ochroną zdrowia sklasyfikowane pod symbolem PKW i U ex 85 (ex- dotyczy tylko danego wyrobu /usługi z danego grupowania) podlegają na mocy ustawy o podatku od towarów i usług przedmiotowemu zwolnieniu z opodatkowania, ponieważ mieszczą się w katalogu czynności zwolnionych od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 w związku z pozycją 9 załącznika nr 4 do ww. ustawy – " Usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej, z wyłączeniem usług weterynaryjnych ( PKW i U 85.2)".

W tej sytuacji w myśl art. 96 ust. 3 ustawy który stanowi, że podmioty wymienione w art. 15 zwolnione od podatku na podstawie art.113 ust. 1 i 9 lub wykonujący wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 i art. 82 ust. 3 mogą złożyć zgłoszenie rejestracyjne co oznacza , że nie mają obowiązku rejestrowania się dla potrzeb podatku od towarów i usług.

W art. 106 ust. 1 ustawy wskazano, że obowiązanymi do wystawiania faktur VAT są podatnicy , o których mowa w art. 15 ustawy. W § 11 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług , do których nie mają zastosowania zwolnienia podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 97 , poz.971 ) ustalono, że : "Zarejestrowani podatnicy jako podatnicy VAT czynni, posiadający numer identyfikacji podatkowej, wystawiają faktury oznaczone wyrazami "FAKTURA VAT".

Natomiast w zakresie wykonywania w ramach prowadzonych środków specjalnych odpłatnych usług badań, pomiarów i innych czynności nie wynikających z ustawowego nadzoru na zasadzie zlecania tych usług i za umownie ustaloną zapłatą ,stacje sanitarno – epidemiologiczne są podatnikami podatku od towarów i usług. Usługi te podlegają opodatkowaniu zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług , chyba , że będą korzystały ze zwolnienia przedmiotowego określonego w załączniku nr 4 poz. 9 ustawy o VAT. Konieczną czynnością dla prawidłowego określenia stawki podatku bądź zwolnienia jest identyfikacja świadczonych usług na podstawie klasyfikacji statystycznych wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej ( art. 8 ust. 3 ustawy ).