Autor: Drugi Urząd Skarbowy w Gliwicach
Sygnatura: IIUSIPD4/443-29/4480-497/04
Hasła tematyczne: opodatkowanie, użytkowanie (używanie), nieruchomości
Kategoria:
Podatnik nie przedstawił w żądaniu z dnia 29.04.2004 r. ani też w uzupełnieniu żądania, wyczerpującego opisu stanu faktycznego. Z ww. pism nie wynika w jednoznaczny sposób o jakiego rodzaju nieruchomości chodzi, a mianowicie czy przedmiotem zapytania są budynki, budowle, czy też grunty (budowlane lub przeznaczone pod zabudowę), a także jakiego rodzaju użytkowanie jest przedmiotem umów, o których mowa w piśmie podatnika. Dlatego też odpowiedź tut. organu podatkowego nie może być jednoznacznie udzielona.
Zgodnie z przepisami art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem VAT podlega m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Zgodnie z przepisem art. 2 pkt 6 tejże ustawy towarami są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki, budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.
Z kolei art. 15 ust. 1 stwierdza ustawy, że podatnikami podatku od towarów i usług są osoby prawne, jednostki nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat tej działalności.
Działalność gospodarcza w rozumieniu cyt. wyżej ustawy (art. 15 ust. 2) obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Biorąc pod uwagę powyższe przepisy należy stwierdzić, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega także dostawa budynków, budowli oraz gruntów.
Dostawą w rozumieniu ww. ustawy jest (zgodnie z art. 7 ust.1) przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również wydanie towaru na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze (…).
Natomiast przez świadczenie usług – stosownie do przepisów art. 8 ust. 1 – należy rozumieć każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki nie posiadającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym także przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę w jakiej dokonano czynności prawnej (…). Przepis ust. 2 tegoż art. 8 stanowi, że jak odpłatne świadczenie usług traktuje się nieodpłatne świadczenie usług nie będące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników (…), oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami w całości lub części.
Reasumując – opodatkowaniu podatkiem VAT podlega wydanie towarów (także budynków, budowli, gruntów) na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze (np. umowy nieodpłatnego użytkowania). Opodatkowane jest też zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntów.
Opodatkowaniu może także podlegać nieodpłatne świadczenie usług.
W związku z tym, że z pisma nie wynika jasno o jakiego rodzaju użytkowanie i jakiej nieruchomości chodzi, tut. organ podatkowy nie jest w stanie uszczegółowić swojej odpowiedzi.