Autor: Izba Skarbowa w Gdańsku
Sygnatura: PO/005?0048/04
Hasła tematyczne: skutki podatkowe umowy, program komputerowy, odpłatne używanie
Kategoria:
Stan faktyczny
Podatnik – osoba fizyczna – napisał program komputerowy i zamierza zawrzeć umowę z firmą, która zajmie się jego sprzedażą i obsługą ( wdrożenie, szkolenie, konserwacja ). Program – jak informuje podatnik – nadal pozostanie moją własnością, a firma w wyniku zawartej umowy będzie sprzedawała nabywcy jedynie prawo wykorzystywania programu ( licencję na użytkowanie ). Dochodem dla autora będzie wynagrodzenie.
Ocena prawna stanu faktycznego
Punktem wyjścia dla niniejszej interpretacji winna być analiza art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych ( Dz. U. nr 86, poz. 959 ) – zwana dalej ustawą, który zawiera katalog zamknięty czynności podlegających ww. podatkowi, tj. umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych, umowy pożyczki, umowy darowizny – w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy, umowy dożywocia oraz ustanowienia odpłatnej renty, umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności – w części dotyczącej spłat lub dopłat, umowy majątkowe małżeńskie, ustanowienie hipoteki, ustanowienie odpłatnego użytkowania – w tym nieprawidłowego – oraz odpłatnej służebności, umowy depozytu nieprawidłowego, umowy spółki ( akty założycielskie ). Enumeratywne wyliczenie czynności cywilnoprawnych wskazuje, iż zamiarem ustawodawcy było objęcie zakresem przedmiotowym omawianego podatku wyłącznie powyżej powołanych zdarzeń prawnych.
Odnosząc obowiązujące regulacje prawne do stanu faktycznego – przedstawionego przez podatnika – stwierdzić należy, że planowana umowa "sprzedaży licencji" na użytkowanie ( tutaj: programu komputerowego ) nie spełnia elementów przedmiotowo istotnych żadnej z umów ww., będzie natomiast wynikiem funkcjonującej zasady swobody kontraktowania, wyrażonej w art. 353sup1; Kodeks cywilny, tj. strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości ( naturze ) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego.
Podkreślić należy, że podatnik nie zamierza sprzedać uprawnień właścicielskich ( autorskich ) do opracowanego programu komputerowego. Będąc nadal właścicielem planuje natomiast umożliwić korzystanie zainteresowanym podmiotom z programu ( za wynagrodzeniem ), mieszcząc się w ten sposób w zakresie praw przewidzianych w art. 17 ustawy z dnia 4 lutego 1994r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych ( t.j. Dz. U. z 2000r. nr 80, poz. 904 z późn. zm. ). Udostępnianie przez twórców utworów do korzystania stanowi o udzieleniu licencji ( art. 41 ust. 2 powołanej ustawy ). Odpłatny charakter umowy licencyjnej nie oznacza więc sprzedaży w rozumieniu prawa cywilnego ( art. 535sup1;, art. 555 Kodeksu cywilnego ), której istotą jest przeniesienie własności rzeczy lub prawa majątkowego za cenę.
W tym miejscu dodać należy, że nawet w przypadku odpłatnego przeniesienia przez twórcę własności utworu ( programu komputerowego ) na inny podmiot nie wystąpiłyby konsekwencje podatkowe w podatku od czynności cywilnoprawnych.
W świetle art. 41 ust. 1 pkt 1 powołanej ustawy o prawach autorskich i prawach pokrewnych autorskie prawa majątkowe mogą przejść na inne osoby w drodze dziedziczenia lub na podstawie umowy ( pierwotne zbycie ) jak również nabywca autorskich praw majątkowych może przenieść je na inne osoby ( art. 41 ust. 1 pkt 2 ). Omawiana regulacja wprowadziła więc przeniesienie przez autora przysługujących do utworu praw majątkowych ( prawa własności ) jako odrębny typ umowy, nie przewidując odpowiedniego stosowania przepisów prawa cywilnego dotyczących sprzedaży, zamiany, czy innych umów przewidzianych w Księdze Trzeciej Kodeksu cywilnego, a tylko takie są przedmiotem opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Tym samym, stwierdzić należy, iż omawiana umowa nie zawiera się w katalogu, o którym mowa w art. 1 ust. 1 ustawy i czynność jej zawarcia nie będzie skutkowała opodatkowaniem z tytułu podatku od czynności cywilnoprawnych.
Powyższe potwierdza zatem stanowisko podatnika przedstawione w zapytaniu, iż w przypadku zawarcia takiej umowy zobowiązanie podatkowe w przedmiotowym podatku nie wystąpi.