W jaki sposób udokumentować zwrot kosztów związanych z organizacją turnusu rehabilitacyjnego w przypadku Kościelnej osoby prawnej zwolnionej podmiotowo i przedmiotowo z podatku od towarów i usług


Autor: Urząd Skarbowy w Mikołowie

Sygnatura: PP II- 443 – 49 – 2004

Hasła tematyczne: podatnik zwolniony, dokumentowanie, refakturowanie, zwrot kosztów

Kategoria:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W przepisach art. 7 i 8 ww. ustawy ustawodawca określił, co rozumie się przez odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług. Zarówno przepisy ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług, jak i wydane na jej podstawie przepisy wykonawcze nie regulują zagadnienia refakturowania. Również zagadnienia refakturowania nie regulowały przepisy ustawy z dnia 8.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) oraz przepisy wykonawcze do tej ustawy. Jednak przyjęta praktyka, jak i wydane w tym przedmiocie orzecznictwo dopuszcza sytuację, że koszty niektórych usług, których odbiorcą jest inny podmiot niż podmiot obciążony przez ich wykonawcę mogą być w ramach zawartych umów przenoszone na faktycznego odbiorcę poprzez wystawienie tzw. "refaktur". Przy czym "refakturowanie" polega na zafakturowaniu od sprzedaży usług bez doliczania jakiejkolwiek marży. Ceny netto, a także stawki podatku od towarów i usług w fakturach dokumentujących odsprzedaż usług dla użytkownika winny być takie same jak fakturze usługodawcy. Przyjęty sposób rozliczenia między podmiotami powinien wynikać z zawartej umowy.

W myśl przepisu § 11 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971) faktury oznaczone wyrazami "FAKTURA VAT" wystawiają zarejestrowani podatnicy jako podatnicy VAT czynni, posiadający numer identyfikacji podatkowej.

W przypadku, gdy wystawiającym dokument jest podmiot nie będący podatnikiem VAT czynnym, zdaniem tutejszego Urzędu należy wystawić rachunek, zgodnie z przepisem art. 87 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w którym ostatecznego odbiorcę usługi należy obciążyć kwotą brutto.