Autor: Opolski Urząd Skarbowy
Sygnatura: PP/443-45-2-GK/04
Hasła tematyczne: powstanie obowiązku podatkowego, sankcja podatkowa, usługi poligraficzne, faktura
Kategoria:
Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, o której stanowi art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.)
Pismem z dnia 20 maja 2004r. Jednostka zwróciła się do Naczelnika Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu z wnioskiem o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego przedstawiając następujący stan faktyczny:
Jednostka świadczy usługi drukowania gazet, magazynów i czasopism (PKWiU 22.12). Zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 8 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) – zwanej dalej "ustawą", w przypadku wykonania ww. usług obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 90 dnia, licząc od dnia wykonania usługi.
Wątpliwości Podatnika dotyczą możliwości stosowania ogólnych zasad powstania obowiązku podatkowego w przedstawionym stanie faktycznym. Podatnik zadał następujące pytania:
- Czy wystawienie faktury zgodnie z zasadą ogólną, czyli do 7 dni od dnia wykonania usługi i ujęcie wynikającego z niej podatku należnego w deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym wystawiono fakturę VAT jest błędem?
- Czy w związku z takim ujęciem kwot podatku należnego Spółka będzie narażona na sankcje wynikające z art. 109 ust. 4 i ust. 5 ustawy, oraz odsetki za zwłokę za miesiąc, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług, zgodnie z powołanym art. 19 ust. 13 pkt 8 ustawy?
Podatnik zajął stanowisko, iż w związku z faktem, iż nie nastąpi uszczuplenie należności dla Budżetu Państwa, bowiem wpływy te będą uzyskiwane wcześniej, nic nie stoi na przeszkodzie zaakceptowaniu powyższego stanu faktycznego.
Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż:
Ad. 1
Zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 8 ustawy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą: otrzymania całości lub części zapłaty – z tytułu usług polegających na drukowaniu gazet, magazynów, czasopism (PKWiU 22.12 i 22.13) oraz książek (PKWiU ex 22.11) – z wyłączeniem książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60.10), nut, map i ulotek, oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN i ISSN, nie później jednak niż 90. dnia, licząc od dnia wykonania usługi.
Natomiast zgodnie z § 18 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 97) – zwanego dalej "rozporządzeniem" – w przypadkach określonych w art. 19 ust. 10 i ust. 13 pkt 1-5 i 7-11 ustawy, fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego.
Zgodnie z § 18 ust. 2 faktury, o których mowa w ust. 1, nie mogą być wystawione wcześniej niż 30 dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego, z zastrzeżeniem ust. 3. Z powyższego stanu faktycznego, wynika, iż Podatnik jest zobligowany do wystawienia faktury VAT (w przypadku wykonywania przedmiotowych czynności), nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego, jest natomiast uprawniony do wystawienia faktury nie wcześniej 30 dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego. Uregulowanie to jest jednoznaczne, a zatem winno być bezwzględnie stosowane. Wobec powyższego nie można zgodzić się ze stanowiskiem Jednostki, iż zgodnym z przepisami jest wystawianie faktur VAT na zasadach ogólnych w przypadku usług wykonywanych przez Spółkę, nawet jeśli powoduje to wcześniejsze odprowadzenie do budżetu Państwa podatku z tytułu wykonania tych usług.
Ponadto informuje się, iż ujęcie kwoty podatku należnego w okresie rozliczeniowym innym, niż okres w którym powstaje obowiązek podatkowy, stanowi naruszenie art. 103 ust. 1 ustawy, zgodnie z którym podatnicy są obowiązani, bez wezwania naczelnika urzędu skarbowego, do obliczania i wpłacania podatku za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy, na rachunek urzędu skarbowego, z zastrzeżeniem nie mającym zastosowania w niniejszej sprawie.
Ad. 2
Jak słusznie zauważa we wniosku Spółka przepisy art. 109 ust. 4 – 6 nie będą miały zastosowania, w przypadku gdy Jednostka wykaże kwoty podatku należnego w deklaracji za wcześniejszy okres rozliczeniowy. Podstawą prawną powyższego jest art. 109 ust. 7 pkt 2 ustawy, który stanowi, iż przepisów ust. 4-6 nie stosuje się w zakresie ustalania dodatkowego zobowiązania, w przypadku gdy zaniżenie zobowiązania podatkowego lub zawyżenie kwoty różnicy podatku lub kwoty zwrotu podatku naliczonego wiąże się z nieujęciem podatku należnego w rozliczeniu za dany okres z tytułu dostawy lub świadczenia usługi, od której podatek należny został ujęty w poprzednim okresie rozliczeniowym.
W przypadku natomiast przeprowadzenia postępowania podatkowego, w wyniku którego organ podatkowy stwierdzi, iż podatnik mimo ciążącego na nim obowiązku, nie zapłacił w całości lub w części podatku, nie złożył deklaracji albo że wysokość zobowiązania podatkowego jest inna niż wykazana w deklaracji, lub jeśli organ podatkowy stwierdzi, że podatnik w złożonej deklaracji wykazał zwrot podatku w wysokości wyższej od należnej, zostanie wydana decyzja na podstawie art. 21 cytowanej ustawy Ordynacja podatkowa i art. 99 ust. 12 ustawy. W przypadku zaś powstania zaległości podatkowej,na podstawie art. 53 § 1 ww. ustawy Ordynacja podatkowa naliczone zostaną odsetki, bowiem przepis ten stanowi, iż od zaległości podatkowych, z zastrzeżeniem art. 54, naliczane są odsetki za zwłokę.
Reasumując powyższe wywody, Spółka winna w deklaracjach dla celów podatku od towarów i usług wykazywać kwoty zgodne z obowiązującym Spółkę w/w stanem prawnym oraz występującym stanem faktycznym.
Jednocześnie Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym, w zakresie zadanego przez Spółkę pytania i w obowiązującym na dzień jej wydania stanie prawnym.