W sytuacji, gdy wszelkie wpłaty za sprzedawane usługi odbywają się za pośrednictwem rachunku bankowego czy ma obowiązek instalacji kasy rejestrującej?


Autor: Izba Skarbowa w Gdańsku

Sygnatura: PI/005-1106/04/CIP/01

Hasła tematyczne: zwolnienia przedmiotowe, kasa rejestrująca, usługi turystyczne, rachunek bankowy

Kategoria:

Stan faktyczny:

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży usług turystycznych dla osób fizycznych i podmiotów gospodarczych. Sprzedaż tych usług odbywa się wyłącznie w formie wpłat na konto bankowe firmy. Wartość sprzedaży zbliża się do kwoty 20.000,- zł.

Z akt rejestrujących Podatnika wynika, że rozpoczął on prowadzenie działalności gospodarczej od dnia 01.03.2004r.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Zgodnie z treścią art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z dnia 05.04.2004r.) podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

W art. 165 tej ustawy, ustawodawca wskazał, iż do czasu wejścia w życie przepisów wykonawczych wydanych na podstawie art. 111 ust. 7 i 9 zachowują moc przepisy dotychczasowe wydane na podstawie art. 29 ust. 3 i 4 ustawy wymienionej w art. 175.

W wydanym na podstawie tego przepisu rozporządzeniu z dnia 23 grudnia 2002r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 234, poz. 1971 z 2002r. ze zm.) Minister Finansów w § 2 pkt. 1 zwolnił z obowiązku ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących do dnia 31 grudnia 2004r. czynności wymienione w załączniku nr 1 do rozporządzenia.

W poz. 49 tego załącznika wymienił sprzedaż nieruchomości, sprzedaż towarów w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi) oraz świadczenie usług, za które to czynności zapłata w całości następuje za pośrednictwem poczty lub banku na rachunek bankowy podatnika, z wyłączeniem płatności dokonywanych czekiem, bankową kartą płatniczą lub kredytową, przy czym z dowodów tych jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie transakcji zapłata dotyczyła.

Należy zwrócić uwagę, iż w objaśnieniach do powyższego załącznika w pkcie 1 wskazał, iż przepis ten nie dotyczy podatników, którzy rozpoczęli ewidencjonowanie tych usług przed dniem 1 stycznia 2003r.

Z akt rejestrujących wynika, że Podatnik rozpoczął działalność gospodarczą po dniu 01 stycznia 2003r. to na podstawie cyt. wyżej § 2 pkt. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2002r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 234, poz. 1971 ze zm.) sprzedaż usług za które zapłata następuje za pośrednictwem poczty lub banku przy czym z dowodów jednoznacznie wynika jakiej transakcji zapłata dotyczy, korzystają ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego za pomocą kasy rejestrującej do 31 grudnia 2004r., jako czynności wymienione w poz. 49 załącznika.

Jest to zwolnienie przedmiotowe.

Jednakże w przypadku niezachowania formy zapłaty Podatnik taką transakcję obowiązany będzie zarejestrować na kasie rejestrującej.

Podatnicy rozpoczynający wykonywania czynności, objętych zakresem działania ustawy o VAT w 2004r., zwolnieni są z obowiązku ewidencjonowania przy zastosowaniu kas rejestrujących do dnia przekroczenia w roku 2004 kwoty obrotów w wysokości 20.000 zł.

Jednocześnie należy zaznaczyć, że aby ustalić kwotę obrotów uprawniającą do zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania, należy zsumować jedynie całą sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych.