Autor: Opolski Urząd Skarbowy
Sygnatura: PP/443-80-3-GK/04
Hasła tematyczne: samochód osobowy, świadectwo homologacji, dzierżawa
Kategoria:
Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, o której stanowi art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.)
Pismem z dnia 13 lipca 2004r. L.dz. 5155/04 (data wpływu do tut. Urzędu 15 lipca 2004 r.) Jednostka zwróciła się do Naczelnika Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu z wnioskiem o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny:
- Jednostka posiada samochody osobowe,
- samochody te są wydzierżawiane innym podatnikom,
- dla samochodów tych Spółka nie posiada odpisu świadectwa homologacji, bądź decyzji zwalniającej z obowiązku jego posiadania,
- użytkujący pojazdy domagają się wydania ww. dokumentów.
Wątpliwości Spółki dotyczą konieczności posiadania przedmiotowych dokumentów w celu nabycia prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego, wynikające z faktur wystawianych przez Spółkę. Spółka zajęła stanowisko, iż posiadanie przedmiotowych dokumentów nie jest konieczne dla nabycia prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego z faktur wystawianych przez Spółkę, gdyż obowiązek taki dotyczy jedynie samochodów innych niż samochody osobowe. Ponadto Spółka przedstawiła stanowisko, iż w przedstawionym stanie faktycznym będą miały zastosowanie przepisy art. 86 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535)- zwanej dalej "ustawą".
Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu, po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego informuje co następuje:
Stanowisko Podatnika zasługuje na aprobatę. Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) – zwanej dalej ustawą – obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 i 5. Natomiast art. 86 ust. 3 stanowi, iż w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona według wzoru:
DŁ = 357 kg + n x 68 kg
gdzie:
DŁ – oznacza dopuszczalną ładowność,
n – oznacza ilość miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy
– kwotę podatku naliczonego stanowi 50 % kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca – nie więcej jednak niż 5.000 zł., natomiast ust. 5 art. 86 stanowi, iż dopuszczalna ładowność pojazdów oraz ilość miejsc (siedzeń), o których mowa w ust. 3, określona jest na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym. Pojazdy, które w wyciągu ze świadectwa homologacji lub w odpisie decyzji, o której mowa w zdaniu pierwszym, nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub ilości miejsc, uznaje się również za samochody osobowe, o których mowa w ust. 3. Natomiast zgodnie z art. 86 ust. 7 ustawy, w przypadku usługobiorców użytkujących samochody, o których mowa w ust. 3 i 5, na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, kwotę podatku naliczonego stanowi 50 % kwoty podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z zawartej umowy, udokumentowanych fakturą. Suma kwot w całym okresie użytkowania samochodu, o których mowa w zdaniu pierwszym, dotycząca jednego samochodu, nie może jednak przekroczyć kwoty 5.000 zł.
Zatem fakt, iż Spółka nie posiada wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym, dla posiadanych samochodów osobowych, nie wpływa na prawo usługobiorców do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego wynikającego z faktur wystawianych przez Spółkę, z uwzględnieniem ograniczenia wynikającego z powołanego art. 86 ust. 7 ustawy.
Jednocześnie Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i obowiązującym na dzień jej wydania stanie prawnym.