Czy w związku ze zmianą przeznaczenia samochodu wykorzystywanego wcześniej na cele działalności gospodarczej należy dokonać korekty odliczonego przy zakupie podatku VAT


Autor: Pierwszy Urząd Skarbowy w Rzeszowie

Sygnatura: IUS.II-443/130/04

Hasła tematyczne: korekta podatku, potrzeby osobiste (własne), przekazanie towarów, faktura wewnętrzna, obniżenie podatku należnego

Kategoria:

Działając w trybie art. 14a § 1 i 3 ustawy z dnia 29.08.1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na zapytanie podatnika z dnia 29.06.2004 r., uzupełnione pismem z dnia 17.08.2004 r., czy w związku ze zmianą przeznaczenia samochodu wykorzystywanego wcześniej na cele działalności gospodarczej należy dokonać korekty odliczonego przy zakupie podatku VAT, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie uprzejmie wyjaśnia:

Z przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego wynika, iż w marcu 2004 r. nabył na potrzeby prowadzonej działalności samochód ciężarowy, który posiadał świadectwo homologacji na dany typ pojazdu. W związku z powyższym podatnik dokonał odliczenia podatku naliczonego na fakturze dokumentującej zakup ww. samochodu w deklaracji VAT-7 za marzec 2004 r. Wyżej wymieniony samochód został przez podatnika wprowadzony na ewidencję środków trwałych i użytkowany na potrzeby prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej. W dniu 26.06.2004 r. podatnik dokonał przerejestrowania ww. samochodu na samochód osobowy i ma zamiar użytkować go wyłącznie do celów prywatnych (niezwiązanych z prowadzoną działalnością gospodarczą).

Biorąc pod uwagę przedstawiony wyżej stan faktyczny tut., organ podatkowy stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) obowiązującej do dnia 30.04.2004 r. podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, związanych ze sprzedażą opodatkowaną. Jak wynika z przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego, zakupiony przez niego samochód był wykorzystywany przez pewien okres czasu dla potrzeb działalności gospodarczej, a więc w przypadku, gdy w okresie tym podatnik podejmował czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, nabycie ww. samochodu, a w konsekwencji obniżenie podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu samochodu, miało związek ze sprzedażą opodatkowaną. W sytuacji takiej brak jest podstaw do korekty podatku naliczonego odliczonego przy zakupie tego samochodu. Jednocześnie tut. organ podatkowy zwraca uwagę, iż zgodnie z treścią art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, w szczególności przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia.

Na mocy powyższych przepisów, w przypadku, gdy użytkowany przez pana samochód stanowiący rzeczowy składnik majątku prowadzonego przez pana przedsiębiorstwa zostanie przekazany na własne (prywatne) potrzeby, czynność ta, jako zrównana z odpłatną dostawą towarów będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Podstawę opodatkowania ww. czynności stanowić będzie cena nabycia towarów – art. 29 ust. 10 ustawy. Czynność ta na podstawie art. 106 ust. 7 winna być udokumentowana fakturą wewnętrzną. Obowiązek podatkowy z tego tyt. powstanie zgodnie z art. 19 ust. 16 z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia przekazania towaru na potrzeby własne podatnika.

Mając powyższe na uwadze tut. organ podatkowy podziela stanowisko podatnika, iż nie ma on obowiązku korekty podatku naliczonego.

Odpowiedzi niniejszej udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu oraz stan prawny obowiązują na dzień udzielenia odpowiedzi.