1. Czy syn, na którego rodzice scedowali prawa i obowiązki do rachunku w kasie mieszkaniowej, będzie mógł dokonywać odliczeń z tytułu dalszego oszczędzania w kasie mieszkaniowej ?
2. Czy w przypadku ponownej cesji, poprzedni właściciel rac


Autor: Urząd Skarbowy w Jędrzejowie

Sygnatura: PD.1-413/25/04

Hasła tematyczne: kasa mieszkaniowa, cesja, rachunek oszczędnościowo-kredytowy, kredyt kontraktowy

Kategoria:

W odpowiedzi na Państwa pismo z dnia 24 maja 2004 r., w sprawie interpretacji przepisów dotyczących gromadzenia oszczędności w Kasie Mieszkaniowej i scedowania w bieżącym roku praw do rachunku oszczędnościowo-kredytowego na syna, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jędrzejowie, działając na podstawie art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami), wyjaśnia:

Na podstawie art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509) podatnikom, którzy zawarli umowę o kredyt kontraktowy z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniową o systematyczne gromadzenie oszczędności, według zasad określonych w przepisach o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, i przed dniem 1 stycznia 2002 roku nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na powyższy cel, przysługuje, na zasadach określonych w art. 27a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami), prawo do odliczania od podatku dalszych wpłaconych oszczędności wyłącznie na tym samym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w tym samym banku prowadzącym kasę mieszkaniową do upływu określonego terminu (przed dniem 1 stycznia 2002 r.), wynikającego z umowy o kredyt kontraktowy.

Państwa syn nie ma prawa do skorzystania z ulgi na gromadzenie oszczędności w kasie mieszkaniowej, ponieważ nie nabył prawa przed dniem 1 stycznia 2002 r.

Natomiast zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy, przepis art. 27a ust. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r., ma zastosowanie do wymienionych w nim zdarzeń powstałych po dniu 1 stycznia 2002 r.

Z kolei przepis art. 27a ust. 13 pkt 4 i 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków poniesionych tytułem systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, a następnie:
1) wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem, gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę,
2) przeniósł uprawnienia do w/w rachunku na rzecz osób trzecich, z wyjątkiem dzieci własnych lub przysposobionych,
do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tego tytułu.

Zatem jak wskazuje treść przytoczonego przepisu zarówno wycofanie jak i doliczanie dotyczy tego samego roku podatkowego.

Dlatego też jedynie w sytuacji, gdy wycofane oszczędności zostaną przez podatnika wydatkowane zgodnie z celami mieszkaniowymi określonymi w umowie o kredyt kontraktowy do kocica roku podatkowego, w którym nastąpiło ich wycofanie, podatnik nie traci prawa do przedmiotowej ulgi.

W związku ze scedowaniem na syna praw i obowiązków wynikających z umowy o kredyt kontraktowy, przestaliście być Państwo właścicielami tego rachunku i tym samym straciliście prawo do dokonywania dalszych odliczeń, ale nie macie także obowiązku doliczania poprzednio odliczonych kwot do dochodu ani do podatku należnego za 2004 rok. Wasz syn przejął natomiast obowiązki wynikające z posiadania takiego rachunku – zobowiązany jest wydatkować środki zgromadzone na tym rachunku zgodnie z celami systematycznego oszczędzania. W przeciwnym razie musi doliczyć w składanym przez siebie zeznaniu podatkowym kwoty faktycznie odliczone przez rodziców.

W przedstawionym stanie faktycznym i prawnym kolejne scedowanie w 2004 r. praw do gromadzenia oszczędności na rachunku kasy mieszkaniowej z syna "W. R." na rzecz rodziców oznacza, że staniecie się ponownie właścicielami rachunku w tym roku, a zatem nie będziecie mogli pomniejszać podatku o kolejne dokonane wpłaty.