Jaki druk PIT, według wzoru ustawowego, będzie stanowił dokument potwierdzający wypłatę wynagrodzenie i odprowadzenia podatku oraz w jakim trybie potrącać podatek dochodowy od osób fizycznych wykonując na podstawie umowy przewóz dzieci niepełn


Autor: Urząd Skarbowy w Płocku

Sygnatura: UPO-415/PD/139/04/AS

Hasła tematyczne: zwrot kosztów, zwolnienia przedmiotowe, system oświaty

Kategoria:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Zarząd Jednostek Oświatowych – Jednostka Budżetowa realizując obowiązek wynikający z ustawy o systemie oświaty, zgodnie z którym Miasto obowiązane jest do zapewnienia transportu i opieki w czasie przewozu dzieci niepełnosprawnych do najbliższej szkoły podstawowej, gimnazjum lub ośrodka umożliwiającego realizację obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki zwraca zryczałtowane koszty ponoszone na transport i opiekę nad dzieckiem niepełnosprawnym w czasie dowozu do Ośrodka Szkolno – Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Laskach. Zwrotu dokonuje na podstawie umowy zawieranej między Miastem a Opiekunem, w której zawarte są warunki jakie opiekun musi spełnić aby taki zwrot otrzymać.

Zgodnie z art. 17 ustawy z dnia 7 września 1991 roku o systemie oświaty (Dz.U. z 1996 r. Nr 67, poz.329 ze zm.) sieć publicznych szkół powinna być zorganizowana w sposób umożliwiający wszystkim dzieciom spełnienie obowiązku szkolnego. Jeżeli droga dziecka do domu szkoły, w której obwodzie dziecko mieszka, przekracza odległości wymienione w tej ustawie, obowiązkiem gminy jest zapewnienie bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu lub zwrotu kosztów przejazdu środkami komunikacji publicznej.

Stosownie do art. 17 ust. 3a cytowanej ustawy o systemie oświaty, do obowiązków gminy należy również zapewnienie uczniom niepełnosprawnym, których kształcenie i wychowanie odbywa się na podstawie art. 71b wyżej wymienionej ustawy, bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do najbliższej szkoły podstawowej, gimnazjum lub ośrodka umożliwiającego realizację obowiązku szkolnego i obowiązku nauki dzieciom i młodzieży, o których mowa w art. 16 ust. 7, a także dzieciom i młodzieży z upośledzeniem umysłowym ze sprzężonymi niepełnosprawnościami albo zwrot kosztów przejazdu ucznia i opiekuna środkami komunikacji publicznej, jeżeli dowożenie zapewniają rodzice.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity ogłoszony w Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52 i 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 40 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są świadczenia pomocy materialnej dla uczniów, studentów, uczestników studiów doktoranckich i osób uczestniczących w innych formach kształcenia, pochodzące z budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz ze środków własnych szkół i uczelni – przyznane na podstawie odrębnych przepisów o systemie oświaty, o szkolnictwie wyższym, o wyższych szkołach zawodowych oraz o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki.

Przytoczone zwolnienie przedmiotowe ma bardzo szeroki zakres. Formą pomocy materialnej dla ucznia jest nie tylko stypendium socjalne, zapewnienie zakwaterowania w internacie, umożliwienie korzystania z posiłków w stołówce szkoły albo refundowanie opłat ponoszonych w stołówce prowadzonej przez inny podmiot, ale także świadczenie udzielane przez gminę w formie bezpłatnego transportu oraz zwrotu kosztów przejazdu, dokonywane stosownie do postanowień ustawy o systemie oświaty.

W przedstawionym stanie faktycznym, zwrot kosztów ponoszonych na transport i opiekę nad dzieckiem niepełnosprawnym do Ośrodka Szkolno – Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Laskach korzysta ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 40 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jako świadczenie pomocy materialnej dla ucznia. Wobec powyższego wypłata powyższa nie podlega opodatkowaniu i dokumentowania faktu odprowadzenia podatku oraz wykazania w deklaracji PIT.

Powyższej informacji udzielono według stanu prawnego na dzień jej wydania i w oparciu o przedstawiony w zapytaniu stan faktyczny.