Czy Stowarzyszenie ma prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego z tytułu zakupu samochodu do przewozu osób niepełnosprawnych, który będzie wykorzystywany do wykonywania czynności zwolnionych z podatku od towarów i usług.


Autor: Izba Skarbowa w Gdańsku

Sygnatura: PI/005-819/04/CIP/01

Hasła tematyczne: niepełnosprawni, samochód, stowarzyszenia, prawo do odliczenia, zakup

Kategoria:

Stan faktyczny:

Stowarzyszenie świadczy usługi zdrowotne prowadząc ZOZ niepubliczny na podstawie kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Otrzymuje dotacje na prowadzenie Ośrodka Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczego, w którym dzieci z upośledzeniem wielorakim realizują obowiązek szkolny oraz na prowadzenie Warsztatów Terapii Zawodowej, których działanie ma na celu wszechstronną rehabilitację społeczną i zawodową osób niepełnosprawnych.

Również prowadzi specjalistyczne usługi opiekuńcze dla osób dorosłych na podstawie umowy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej.

Wszystkie rodzaje działań prowadzonych przez Stowarzyszenie – usługi w zakresie ochrony zdrowia, usługi z dziedziny edukacji i opieki społecznej – są zwolnione na podstawie załącznika nr 4 do ustawy z podatku od towarów i usług.

Sporadycznie wykonywane usługi opodatkowane nie stanowią nawet 1% sprzedaży.

Ocena prawna stanu faktycznego.

Stosownie do postanowień art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 54, poz. 535/ w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i ust. 19 oraz art. 124.

Natomiast w treści art. 90 ust. 1 i ust. 2 cyt. powyżej ustawy ustawodawca postanowił, że w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem art. 10.

Istotną zasadą dla realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego jest istnienie związku tegoż podatku naliczonego z czynnościami opodatkowanymi.

W art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług określając tę zasadę wskazano, że podatek naliczony podlega odliczeniu w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Do realizacji tych czynności mają być wykorzystane towary i usługi, od których podatek naliczony może zostać odliczony od podatku należnego, przy czym w przypadku tym chodzi o takie czynności opodatkowane, które generują podatek należny, a nie takie, które należą do kategorii czynności opodatkowanych, lecz w konkretnych warunkach korzystają ze zwolnienia od tego podatku.

Wskazana zatem zasada wyłącza możliwość dokonywania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz nie podlegających temu podatkowi. Jednocześnie z zasady tej wynika, że odliczenie podatku naliczonego, może być częściowe, tzn. w tej części /zakresie/ w jakim dane towary lub usługi, z którymi związany jest podatek naliczony są wykorzystane do realizacji czynności opodatkowanych, z pominięciem tej części podatku od tych towarów i usług, w jakiej towary te /usługi/ są wykorzystywane do wykonywania czynności zwolnionych od podatku. Odliczenie to odbywa się wówczas w określonej przepisami prawa proporcji.

Zatem odliczyć można w całości podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika, których następstwem jest określenie podatku należnego /powstanie zobowiązania podatkowego/.

Biorąc pod uwagę powyżej cytowane unormowania prawne stwierdzić należy, iż w przedmiotowej sprawie mamy do czynienia z wykorzystaniem – zdaniem Stowarzyszenia – nabycia samochodu do przewozu osób niepełnosprawnych do realizacji czynności zwolnionych z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Wobec powyższego Stowarzyszenie nie może dokonać odliczenia kwoty podatku naliczonego z tytułu nabycia samochodu do przewozu osób niepełnosprawnych wobec wykorzystania go do realizacji czynności zwolnionych z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, które nie generują podatku należnego.

Ponadto dodać należy, że przepis art. 86 ust. 1 powyżej cyt. ustawy ustanawia prawo podatnika do odliczenia podatku naliczonego, a nie obowiązek, obniżenia podatku należnego o podatek naliczony.