Autor: Urząd Skarbowy w Zamościu
Sygnatura: POIV-443/124/04
Hasła tematyczne: usługi budowlane, materiały budowlane, usługi budowlano-montażowe, stawki podatku
Kategoria:
Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 16.10.2004 r. bez znaku w sprawie stosowania przepisów prawa podatkowego uprzejmie informuję, że potwierdzam stanowisko Strony w przedmiotowej sprawie.
Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę 7% w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. Jednocześnie ustawodawca przepisem art. 146 ust. 2 określił, iż przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.
Natomiast na materiały budowlane od 1 maja 2004 r. obowiązuje stawka podstawowa, o której mowa w art. 41 ust. 1 w/w ustawy o VAT tj. stawka podatku w wysokości 22%.
Przy takim unormowaniu opodatkowania dostaw materiałów budowlanych, obiektów budownictwa mieszkaniowego i usług budowlanych opodatkowanie usługi jako całości (wraz z materiałami wykorzystanymi do wykonania tej usługi) i zastosowanie jednej stawki podatku VAT w wysokości obowiązującej dla świadczonej usługi uwarunkowane będzie zakresem (zgodnie z wpisem do ewidencji działalności gospodarczej) prowadzonej działalności gospodarczej oraz przedmiotem umowy zawartej z inwestorem.
Jeżeli zatem działalność gospodarcza prowadzona przez Pana polega na wykonywaniu działalności usługowej w zakresie robót budowlano-montażowych oraz remontów związanych z budownictwem mieszkaniowym i jednocześnie przedmiotem zawartej umowy jest wykonanie określonej usługi budowlanej z wykorzystaniem własnych materiałów, nie ma podstaw do wyłączenia z robót budowlano-montażowych wartości materiałów i pozostawienia w tych usługach wyłącznie robocizny.
Jeżeli więc z punktu widzenia nabywcy świadczeniem głównym będzie zakup określonej usługi związanej z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, a obrotem dla wykonawcy tej usługi będzie uzgodniona kwota za jej realizację, bez względu na poszczególne elementy składowe (materiały, robociznę, transport, narzędzia), możliwe jest wkalkulowanie kosztu materiałów w wartość usługi jako całości, a tym samym zastosowanie stawki podatkowej do całości tej usługi w wysokości 7%.
W innej sytuacji dla dostarczanych materiałów budowlanych stawka VAT wyniesie 22% zgodnie z art. 41 ust. 1 w/w ustawy o podatku od towarów i usług.