Jaką stawkę podatku od towarów i usług należy stosować do usług oprawy muzycznej imprez (zabawy i wesela)?


Autor: Urząd Skarbowy w Zamościu

Sygnatura: POIV-443/114/04

Hasła tematyczne: stawki podatku, usługi kulturalne, opodatkowanie, usługi rozrywkowe

Kategoria:

W odpowiedzi na pismo z dnia 02.09.2004 r. bez znaku w sprawie stosowania przepisów prawa podatkowego uprzejmie informuję:
Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. Pod poz. 11 w/w załącznika nr 4 wymieniono – PKWiU ex 92 – usługi związane z kulturą, w tym również usługi twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania, usługi związane z rekreacją i sportem#185; – z wyłączeniem:
1)usług związanych z taśmami wideo oraz wszelkimi filmami reklamowymi i promocyjnymi,
2)usług związanych z wyświetlaniem filmów i taśm wideo, wyświetlaniem filmów na innych nośnikach oraz filmów reklamowych i promocyjnych,
3)usług w zakresie działalności stadionów i innych obiektów sportowych (PKWiU 92.61),
4)wstępu na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy w zakresie twórczości i wykonawstwa artystycznego i literackiego (PKWiU 92.31.2), związane z funkcjonowaniem obiektów kulturalnych (PKWiU 92.32.10), świadczone przez wesołe miasteczka, parki rozrywki i cyrki (PKWiU 92.33 i 92.34.11) oraz wstępu na imprezy sportowe,
5)wstępu oraz wypożyczania wydawnictw (PKWiU 22.11, 22.12, 22.13) w zakresie usług świadczonych przez biblioteki, archiwa, muzea i innych usług związanych z kulturą (PKWiU 92.5),
6)działalności agencji informatycznych,
7)usług wydawniczych,
8)usług radia i telewizji (PKWiU 92.2), z zastrzeżeniem poz. 12.
Zwolnienie w stosunku do usług związanych ze sportem dotyczy wyłącznie usług związanych ze sportem świadczonych przez podmioty, które nie mają jako celu systematycznego dążenia do osiągania zysków, zaś wszelkie zyski, które mimo wszystko osiągną, przeznaczą na utrzymanie lub poprawę świadczonych usług.
W zapytaniu podatnik wskazuje, że nie jest organizatorem imprez, a świadczy jedynie usługi ich oprawy muzycznej, które zaliczają się do grupowania PKWiU 92.31.21-00.10 i 92.31.21-00.20.
W związku z powyższym świadczone przez Stronę usługi oprawy muzycznej korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na mocy art. 43 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy.
Jednocześnie tut. organ podatkowy wskazuje, iż do wydawania opinii klasyfikacyjnych w zakresie zaliczenia towarów i usług do poszczególnych grup klasyfikacji statystycznych posiadają wyłącznie odpowiednie organy statystyczne. W razie wątpliwości czy wykonywane przez Stronę usługi należy klasyfikować we wskazanej grupie usług o dokonanie stosownej klasyfikacji należy wystąpić do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź.