Autor: Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu
Sygnatura: PP/443-271/04
Hasła tematyczne: system kontroli jakości, podatek od towarów i usług, instalacja
Kategoria:
Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym o której stanowi art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 , poz. 926 ze zm. )
Dnia 24 września 2004r. Spółka zwróciła się do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu z wnioskiem w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie stawki podatku VAT na wykonanie usług ;
1)pomiaru elektrycznego instalacji i urządzeń
2) pomiaru elektrycznego instalacji i urządzeń dźwigowych
3) kontroli szczelności instalacji gazowych
w obiektach sklasyfikowanych w PKOB pod numerami 111-114
Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu, po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego stwierdza co następuje:
Zgodnie z art. 41 ust 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7% z zastrzeżeniem ust. 12.
Równocześnie w ramach przepisów przejściowych i końcowych ustawodawca wskazał przypadki w stosunku do których stosuje się w określonym ściśle czasie preferencyjne stawki podatku.
Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do:
a) robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą,
b) obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.
Zaznaczyć przy tym należy, że przez obiekty budownictwa mieszkaniowego – rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 – Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 – Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 – Budynki zbiorowego zamieszkania – wyłącznie: budynki kościołów i innych zawiązków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej (art. 2 pkt 12 wyżej cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług).
Ponadto tut. organ informuje iż do ustalenia czy mamy do czynienia z wykonywaniem usług lub dostawą towarów , decyduje rodzaj czynności i etap na jakim jest ta czynność wykonywana , z czym związana jest określona klasyfikacja . Do wydawania opinii klasyfikacyjnych oraz udzielania pomocy w zakwalifikowaniu wyrobów do odpowiedniego grupowania są upoważnione wyłącznie odpowiednie organy statystyczne .
Zatem w przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania zainteresowany podmiot może zwrócić się o wskazanie zaklasyfikowania rodzaju prowadzonej działalności i wydanie opinii interpretacyjnej do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi ul. Suwalska 29 . 93-176 Łódź.
Zdaniem tut. organu podatkowego usługi wymienione przez Spółkę wykonywane zgodnie z wymogami Urzędu Dozoru Technicznego w Warszawie na podstawie ustawy – Prawo Budowlane nie wchodzą w zakres robót budowlano -montażowych , remontów i konserwacji. Przedmiotowe usługi należy zaklasyfikować do usług nadzoru budowlanego które bez względu na klasyfikacje statystyczne budynku opodatkowane są podstawową stawkę podatku w wysokości 22% zgodnie z art.41 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług .
Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje iż powyższa informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego obowiązuje jedynie w zakresie zadanego przez Podatnika zapytania i w przedstawionym stanie faktycznym oraz jest zgodna z obowiązującym stanem prawnym tylko w przypadku przedstawienia przez Jednostkę rzeczywistego stanu prawnego .