Autor: Urząd Skarbowy w Głogowie
Sygnatura: PP.443/19/04
Hasła tematyczne: roboty budowlane, infrastruktura towarzysząca
Kategoria:
Naczelnik Urzędu poinformował, że stanowisko podatnika, co do zasady jest słuszne (wymaga jednak pewnego uporządkowania).
I tak, zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. "a" ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535) w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę podatku VAT w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano – montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.
Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa wyżej, rozumie się,(zgodnie z art. 146 ust. 2, roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.
Natomiast przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu, zgodnie z art. 146 ust. 3 ustawy o VAT, rozumie się:
1) sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami przyłączami do budynków mieszkalnych,
2) urządzanie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę,
3) urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne – jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.
Stosownie zaś do art. 2 pkt 12 ww. ustawy o podatku od towarów i usług pod pojęciem "obiekty budownictwa mieszkaniowego" rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych do grup: 111 – Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 – Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 – Budynki zbiorowego zamieszkania – wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie i rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Obowiązujące obecnie (od dnia 1 maja 2004 r.) przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie przewidują wprost (w celu zastosowania do świadczenia przedmiotowych usług stawki podatku w wysokości 7%) obowiązku udokumentowania wielkości udziału infrastruktury towarzyszącej wykorzystywanej dla potrzeb budownictwa mieszkaniowego. Skoro tak, to należy kierować się wykładnią celową i logiczną.
Mając na uwadze powyższe, zastosowanie dla określenia tegoż związku, wskazanego przez podatnika kryterium, tj. wykonywania robót w granicach zabudowy mieszkaniowej miast i wsi, jest logiczne, i zgodne z celem wskazanych wyżej rozwiązań prawnych. Wymienione wyżej rodzaje wykładni przy ich prawidłowym i spójnym stosowaniu nie pozwalają jednak na całkiem dowolne interpretowanie (nadużywanie) ww. przepisu i w związku z tym nie powinno być to jedyne kryterium.
Zdaniem Naczelnika Urzędu, jeżeli infrastruktura służy zabudowie mieszkalnej (według np. założeń inwestycyjnych, projektowych, planistycznych, czy innej wiarygodnej dokumentacji), to należy opodatkować roboty budowlane z nią związane stawką 7% VAT, nawet jeżeli w obrębie tej zabudowy znajdą się jednostkowe obiekty nie objęte definicją "obiektów budownictwa mieszkaniowego". W przypadku jednak robót, których charakter i zakres wskazuje (co można ocenić na podstawie ww. dokumentów), że nie są związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego powinna być stosowana stawka 22% (również wtedy, gdy są one położone w obrębie zabudowy mieszkaniowej), i łączą się z infrastrukturą towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu (np. dojazdy i dojścia do budynków biurowych, czy też produkcyjnych, przyłącza mediów do takich budynków).