Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług dostawy naczepy


Autor: Urząd Skarbowy w Brzegu

Sygnatura: PP/443/IN/131/BT/2004

Hasła tematyczne: opodatkowanie, usługi, dostawa, podatek od towarów i usług

Kategoria:

W myśl art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm) zwanej dalej Ordynacją podatkową, Urząd Skarbowy stosownie do swojej właściwości, na pisemne zapytanie podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
Dnia 22.10.2004r. wpłynęło do tutejszego organu podatkowego zapytanie złożone przez Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w zakresie: opodatkowania podatkiem od towarów i usług dostawy (sprzedaży ) naczepy.
Z pisma wynika, że Spółka dokonała zakupu naczepy od Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością ze stawką VAT zwolnioną na podstawie art. 43 ust.1 pkt2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz.535) zwanej dalej ustawą o podatku od towarów i usług.
W ocenie Spółki dostawa (sprzedaż) powyższej naczepy również będzie zwolniona od podatku VAT. Przedmiotowa naczepa pomimo, że wymieniona została w załączniku nr 1 (Wykaz towarów zaliczanych do nowych środków transportu ) do ustawy o podatku od towarów w poz.4 po symbolem PKWiU 34.10.5 – jako pojazdy mechaniczne przeznaczone do celów specjalnych (…) , nie stanowi nowego środka transportu, gdyż od czasu pierwszego dopuszczenia naczepy do użytku upłynęło więcej niż 6 miesięcy.
Zgodnie z art. 2 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług za nowe środki transportu uważa się między innymi:
1)pojazdy lądowe wymienione w poz. 1-4, 9, 10 i 15-20 załącznika nr 1 do ustawy, napędzane silnikiem o pojemności skokowej większej niż 48 centymetrów sześciennych lub o mocy większej niż 7,2 kilowatów, jeżeli przejechały nie więcej niż 6.000 kilometrów lub od momentu dopuszczenia ich do użytku upłynęło nie więcej niż 6 miesięcy : (…).
Mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzegu zgodnie z art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, informuje, że dla celów przedmiotowego zwolnienia od podatku od towarów i usług , przewidzianego w art.43 ust.l pkt2 ustawy o podatku od towarów i usług, w art. 43 ust.2 ustawy określono, że towarami używanymi są:
1)budynki, budowle i ich części – jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat,
2)pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wniósł co najmniej pół roku.
a z nabyciem towaru nie wiązało się prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony (art.43 ust. 1 pkt2 ustawy o podatku od towarów i usług).
Reasumując, Spółka przy dostawie (sprzedaży) naczepy może skorzystać ze zwolnienia w podatku od towarów i usług spełniając dwa warunki, tj. jeżeli naczepa używana była przez podatnika co najmniej pół roku, a z nabyciem naczepy nie wiązało się prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. Przy nie spełnieniu powyższych warunków dostawa (sprzedaż) naczepy podlega opodatkowaniu według stawki VAT właściwej dla danego towaru. Naczepa nabyta przez Spółkę jako zwolniona od podatku pozostaje bez wpływu na obowiązek podatkowy u sprzedawcy.
Jednocześnie należy wskazać, że niniejsza informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dokonana została dla konkretnego stanu faktycznego przedstawionego we wniosku na dzień obowiązywania ww. przepisów podatku od towarów i usług. Zmiana któregokolwiek z elementów stanu faktycznego, bądź zmiana przepisów może mieć wpływ na zmianę zakresu obowiązków podatnika.