Jaką stawką powinny być opodatkowane usługi spedycji związane z transportem międzynarodowym zakupione w kwietniu 2004r., za które nie dokonano zapłaty w ciągu 30 dni od dnia ich wykonania?


Autor: Opolski Urząd Skarbowy

Sygnatura: PP/443-79-3-GK/04

Hasła tematyczne: usługi spedycji, usługi transportu międzynarodowego, stawki podatku

Kategoria:

Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, o której stanowi art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.)

Pismem z dnia 8 lipca 2004 r. (data wpływu do tut. Urzędu 12 lipca 2004r.) Jednostka zwróciła się do Naczelnika Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu z wnioskiem o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny:

  • Spółka, w miesiącu kwietniu 2004 r. zakupiła usługi spedycji związane z transportem międzynarodowym,
  • nie dokonano zapłaty za przedmiotowe usługi w ciągu 30 dni od dnia ich wykonania,
  • Spółka w miesiącu lipcu 2004 r. otrzymała faktury korygujące w których zastosowano stawkę podatku dla wykonanych usług w wysokości 22%.

Wątpliwości Spółki dotyczą zastosowania przepisów w zakresie podatku od towarów i usług w związku z wejściem w życie przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535)- zwanej dalej "ustawą", oraz utratą mocy obowiązującej przepisów ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zmianami)- zwanej dalej "ustawą o VAT", oraz możliwości obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego wynikające z otrzymanych faktur korygujących.

Podatnik przedstawił stanowisko, iż w związku z faktem, iż obowiązek podatkowy powstał w czasie obowiązywania ustawy, należy stosować jej przepisy, oraz, iż jest uprawniony do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego, wynikające z otrzymanych faktur VAT korygujących.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego informuje, iż:

Stanowisko Spółki nie zasługuje na aprobatę. W opinii tut. organu podatkowego dla ustalenia prawidłowej stawki podatku od towarów i usług na wykonywane usługi, należy posłużyć się przepisami prawa materialnego, obowiązującego w dniu wykonania tych usług. Wprawdzie, zgodnie z art. 6 ust. 8b pkt 2 lit. b) ustawy o VAT, obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia od dnia wykonania usług m.in. spedycyjnych, jednakże przepis ten nie reguluje stawek podatku od towarów i usług, a jedynie powstanie obowiązku podatkowego. Dlatego też w opinii tut. organu podatkowego, w przedmiotowym stanie faktycznym, kontrahent Spółki nieprawidłowo wystawił faktury korygujące, stosując przepisy nowej ustawy i potraktował usługi wykonane przed 1 maja 2004r. jako usługi spedycji związane z transportem wewnątrzwspólnotowym. Wykonane do 1 maja 2004r. usługi były bowiem usługami spedycji związanymi z transportem międzynarodowym i należało do nich zastosować stawki obowiązujące przed wejściem Polski do Unii Europejskiej.

Powyższe stanowisko znajduje swoje odzwierciedlenie w stanowisku prezentowanym na oficjalnej stronie Ministerstwa Finansów pod adresem:

http://www.mofnet.gov.pl/dokument.php?dzial=114id=35479

W stanowisku tym stwierdzono, iż:

"W przypadku czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT na podstawie ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, które wykonane zostały przez podatnika przed dniem 1 maja 2004r., dla których obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstawał po dniu 30 kwietnia 2004r. – należy stosować stawkę podatku obowiązującą dla tych czynności w momencie ich wykonania, tj. przed dniem 1 maja 2004r"

W zakresie obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego należy zastosować przepisy obowiązujące po dniu 30 kwietnia 2004 r. W przypadku gdy podatnik otrzymał fakturę z zawyżoną stawką VAT ma prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w takiej fakturze do czasu otrzymania korekty faktury z prawidłową stawką. W przypadku gdy jest to faktura korygująca należy ją rozliczyć w miesiącu otrzymania tej faktury.

Jednocześnie Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym.