Autor: Urząd Skarbowy w Tomaszowie Mazowieckim
Sygnatura: U.S.I/3.415-30/2004
Hasła tematyczne: gospodarstwo rolne, działalność gospodarcza, produkcja rolna, sprzedaż produktów rolnych
Kategoria:
W odpowiedzi na zapytanie zawarte w piśmie z dnia 22 października 2004 r. (uzupełnionym dnia 28 października 2004 r.) Naczelnik Urzędu Skarbowegow Tomaszowie Maz. działając na podstawie art. 14a § 1 i art. 17 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) przy przyjęciu, iż podane w piśmie, dane są zgodne ze stanem faktycznym i nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym informuje, iż zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r.o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1807) działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły. Art. 3 w/cyt. ustawy wyłącza ze swego zakresu działalność wykonywaną w ramach gospodarstwa rolnego tj. działalność wytwórczą w rolnictwie w zakresie upraw rolnych oraz chowui hodowli zwierząt, ogrodnictwo, warzywnictwo, leśnictwo i rybactwo śródlądowe,a także wynajmowanie przez rolników pokoi, sprzedaż posiłków domowychi świadczenie w gospodarstwach rolnych innych usług związanych z pobytem turystów. Natomiast z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) wynika, iż przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej.
Zgodnie z art. 2 ust. 2 w/w ustawy podatkowej, działalnością rolnicząw rozumieniu ust. 1 pkt 1, jest działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnychi sadownicza, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych(…).
Wobec powyższego, produkcja i sprzedaż ziemniaków sadzeniaków w ramach gospodarstwa rolnego nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, gdyż jest to działalność rolnicza.
Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) zwalnia się od podatku VAT dostawcę produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej, dokonywaną przez rolnika ryczałtowego oraz świadczenie usług rolniczych przez rolnika ryczałtowego.
Zgodnie z art. 2 pkt 19 w/w ustawy o podatku od towarów i usług, przez rolnika ryczałtowego rozumie się rolnika dokonującego dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczącego usługi rolnicze, korzystającego ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3, z wyjątkiem rolnika obowiązanego na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych.
Rolnik ryczałtowy dokonujący dostawy produktów rolnych lub świadczący usługi rolnicze, które są zwolnione od podatku VAT, może po spełnieniu warunków określonych w art. 43 ust. 3 i 4 ustawy o podatku od towarów i usług cytowanej powyżej, zrezygnować ze zwolnienia z podatku VAT.