Autor: Izba Skarbowa w Gdańsku
Sygnatura: PI/005-619/04/CIP/01
Hasła tematyczne: reklama, czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług, poczęstunki, reprezentacja
Kategoria:
Stan faktyczny:
Przedsiębiorstwo zakupuje towary takie jak: kawa, herbata itp., które wykorzystywane są w ramach poczęstunku dla odwiedzających przedsiębiorstwo kontrahentów. W okresie obowiązywania ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym przedsiębiorstwo stosowało do opodatkowania w/w czynności przekazania art. 2 ust. 3 pkt 1 powołanej wyżej ustawy.
Ocena prawna stanu faktycznego:
Zgodnie z postanowieniami art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Przez "dostawę towarów", zgodnie z art. 7 ust. 1 w/w ustawy o podatku VAT rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast pojęcie "towarów" zdefiniowane zostało w treści art. 2 pkt 6 cyt. ustawy, który stanowi, iż są to rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.
Pojęcie dostawy towarów uzupełnia art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, który rozumie przez to również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:
- przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia.
- wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny
- jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.
Zgodnie natomiast z treścią art. 7 ust. 3 przepisu ust. 2 nie stosuje się do przekazywania prezentów o małej wartości i próbek, jeżeli ich przekazanie (wręczenie) wiązało się bezpośrednio z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem.
Czynności opisane w art. 7 ust. 2 ustawy podlegają opodatkowaniu, wyłącznie w przypadku, gdy nie mają one związku z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia towarów i usług, służących do dokonania tych czynności.
Z treści art. 7 ust. 2 wynika, że ustawodawca rozróżnia czynności przekazania od zużycia towarów, a ponadto poddał opodatkowaniu zużycie określonych w tym przepisie towarów, gdy spożytkowane są na cele osobiste ściśle wymienionych osób. Z analizy pkt 2 w/w artykułu, który odnosi się do czynności przekazania towarów na cele reprezentacji i reklamy, nie wynika, aby w pojęciu "wszelkie inne przekazanie towarów" mieściła się również czynność zużycia towarów.
W świetle powyższego, nieodpłatna czynność zużycia towarów na cele reprezentacji i reklamy w ramach działalności przedsiębiorstwa, jaką jest poczęstunek artykułami spożywczymi kontrahentów podmiotu gospodarczego, nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.