Jaką stawką VAT należy opodatkować dotacje uzyskiwane z Ministerstwa Rolnictwa


Autor: Urząd Skarbowy w Końskich

Sygnatura: PP/443/RW93/2004

Hasła tematyczne: dotacja, stawki podatku, podstawa opodatkowania

Kategoria:

Działając na podstawie przepisu zawartego w art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami) na przedstawione w piśmie z dnia 19.08.2004 roku zapytanie, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Końskich wyjaśnia.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatnik otrzymuje dotację ściśle związaną ze świadczeniem usługi – badanie techniczne opryskiwaczy. W tym przypadku do obrotu z tytułu otrzymanej dotacji należy stosować stawkę VAT właściwą dla dofinansowanej usługi a więc stawkę 22%. Zgodnie z brzmieniem przepisu art. 19 ust. 21 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), obowiązek podatkowy z tytułu należnych na podstawie odrębnych przepisów dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze powstaje z chwilą uznania rachunku bankowego podatnika. W przypadku uznania rachunku bankowego zaliczką z tytułu dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, obowiązek podatkowy powstaje w tej części.

Od 1 maja 2004 roku, stosownie do art. 29 ust. 1 w/w ustawy, obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana ze świadczeniem usług lub dostawą towaru. Z regulacji tej wynika, że w sytuacji, gdy podatnik – w związku ze świadczeniem usług – otrzymuje m. in. od organu administracji rządowej, jakiekolwiek dofinansowanie, stanowiące dopłatę do ceny usługi, jako rekompensatę z powodu obniżenia ceny – takie dofinansowanie stanowi obok ceny, uzupełniający ją element podstawy opodatkowania. Z VI Dyrektywy wynika, że opodatkowaniu podlega taka dotacja, gdzie istnieje bezpośredni związek z ceną za dostawę lub usługę (art. 11(A) 1(a) VI Dyrektywy), tu – z tytułu świadczenia badania technicznego opryskiwaczy.

Zgodnie z w/w przepisem podstawą opodatkowania z tytułu wykonania usługi jest kwota należna łącznie z dopłatą pomniejszoną o kwotę należnego podatku.