Czy sprzedaż farb antykorozyjnych polskiemu armatorowi kutra rybackiego podlega opodatkowaniu stawką VAT 22 %


Autor: Zachodniopomorski Urząd Skarbowy

Sygnatura: OP/443/626/US/04

Hasła tematyczne: sprzedaż towarów, farba antykorozyjna, statek, stawki podatku

Kategoria:

Na podstawie przepisów art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Zachodniopomorskiego Urzędu Skarbowego w Szczecinie na pisemne zapytanie Spółki z dnia 27.08.2004 r., udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego i stwierdza, co następuje.

Wnoszący zapytanie przedstawił stan faktyczny z którego wynika, że Spółka sprzedaje farby antykorozyjne polskiemu armatorowi kutra rybackiego.

Na tle powyższych okoliczności faktycznych podatnik formułuje stanowisko, że sprzedaż farb antykorozyjnych nie mieści się w katalogu dostaw wymienionych w art. 83 ust. 1 pkt 1, 3, 10 ustawy, zatem podlega opodatkowaniu stawką podstawową 22 %.

Naczelnik Zachodniopomorskiego Urzędu Skarbowego stwierdza, że stanowisko to jest prawidłowe.

Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego: art. 41 ust. 1, art. 83 ust. 1 pkt 1, 3 i 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535).

Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska podatnika, uzasadnionej w sposób następujący.

Sprzedaż towarów zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy opodatkowana jest stawką podatku od towarów i usług w wysokości 22 %.

Ustawodawca przewidział szczególne przypadki opodatkowania stawkami niższymi. Zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 3 ustawy stawkę podatku w wysokości 0 % stosuje się do dostaw armatorom morskim części do środków transportu morskiego i rybołówstwa morskiego, o którym mowa w pkt. 1, i wyposażenia tych środków, z wyłączeniem wyposażenia służącego celom rozrywki i sportu. Natomiast w myśl art. 83 ust. 1 pkt 10 ustawy stawkę w wysokości 0 % stosuje się również do dostaw towarów służących bezpośrednio zaopatrzeniu statków.

Przepis ten wskazuje na konieczność rozróżnienia terminów jakimi posługuje się prawodawca tj. pojęć "części", "wyposażenie" i "towary". Według "Słownika języka polskiego" PWN pod pojęciem "części" należy rozumieć przedmiot stanowiący jakiś dający się samodzielnie wyodrębnić element większej całości, a przez "wyposażenie" należy rozumieć urządzenie dodatkowe do danej maszyny lub urządzenia uważanego za główne. Natomiast pod pojęciem "towary służące bezpośrednio zaopatrzeniu statków" należy rozumieć paliwo, wodę, żywność czyli towary, które mają ścisłe znaczenie eksploatacyjne.

Ponieważ farba antykorozyjna nie jest towarem służącym bezpośrednio zaopatrzeniu statków Spółka powinna przy sprzedaży farby antykorozyjnej stosować stawkę w wysokości 22 %, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy.