Autor: Pierwszy Urząd Skarbowy w Rzeszowie
Sygnatura: I US.II-443/168/04
Hasła tematyczne: ładowność, paliwo, samochód ciężarowy, homologacja, świadectwo homologacji
Kategoria:
W odpowiedzi na pana zapytanie zawarte w piśmie z dnia 10.08.2004 r. z datą wpływu do tut. Urzędu 18.08.2004 r.: czy przysługuje prawo odliczenia podatku naliczonego z faktur VAT na zakup paliwa do samochodu ciężarowego marki "Volkswagen" Transporter wyprodukowanego w 1995 r., na który podatnik nie posiada świadectwa homologacji, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, działając na podstawie art. 14a § 1 i 3 ustawy z dnia 29.08.1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), wyjaśnia:
Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 i 5. W związku z powyższym stosownie do art. 86 ust. 3 ustawy o VAT, odliczenie podatku naliczonego nie jest możliwe w odniesieniu do paliw wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona wg wzoru:
Dł = 357 kg + n x 68 kg,
gdzie Dł – oznacza dopuszczalną ładowność, n – oznacza ilość miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy.
Dopuszczalna ładowność pojazdów oraz ilość miejsc (siedzeń), zgodnie z art. 86 ust. 5 ww. ustawy określane są na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji. Obowiązek homologacji pojazdów oraz możliwość zwolnienia z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji wprowadzono dnia 1.01.1984 r., zgodnie z art. 55 ustawy z dnia 1.02.1983 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. Nr 6, poz. 35). Świadectwa homologacji wydawane są przez ministra właściwego do spraw transportu na podstawie wyników badań homologacyjnych potwierdzających, że dany typ pojazdu odpowiada określonym warunkom technicznym. Podobne zasady obowiązują w krajach UE. Świadectwa homologacji przechowywane są w Ministerstwie Infrastruktury oraz przez podmiot, dla którego te świadectwa zostały wydane – producenta lub importera. Podatnik zatem ma możliwość uzyskania informacji i sprawdzenia czy posiadany przez podatnika pojazd ma dopuszczalną ładowność niższą bądź wyższą niż dopuszczalna ładowność obliczona według wzoru zawartego w art. 86 ust. 3 ww. ustawy, a w związku z tym ustalenia możliwości odliczania kwoty podatku naliczanego przy nabyciu paliw wykorzystywanych do napędu tych samochodów. Sam brak u podatnika odpisu świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, nie skutkuje uznaniem danego pojazdu za samochód osobowy. Istotne jest bowiem, aby z homologacji wydanej dla danego typu wynikało uprawnienie, którego podatnik dowodzi, tj. że ładowność tego samochodu jest wyższa niż określona powyższym wzorem.
Biorąc powyższe pod uwagę, gdy w świadectwie homologacji wydanym dla samochodu marki "Volkswagen" Transporter dopuszczalna ładowność została określona w wys. 979 kg, będzie przysługiwało podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur na zakup paliwa do tego samochodu
Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o aktualny stan prawny oraz stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu.