Czy kieszokowe wypłacane przez Stowarzyszenie osobom biorącym udział zajęciach terapeutycznych podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?


Autor: Urząd Skarbowy w Rawiczu

Sygnatura: PD-4151/1/04

Hasła tematyczne: opodatkowanie, rehabilitacja niepełnosprawnych, przychody z innych źródeł, zwolnienia przedmiotowe

Kategoria:

W świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kieszonkowe otrzymywane przez podopiecznych Stowarzyszenia prowadzącego działalność terapeutyczną z osobami upośledzonymi umysłowo, należy zakwalifikować jako przychody z innych źródeł w rozumieniu przepisów art.10 ust.1 pkt 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz.U. z 2000r. Nr 14 poz.176 z późn. zmianami).

Przychodami, jak stanowi art.11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z zastrzeżeniem art.14-16, art.17 ust.1 pkt 6 i 9, art.19 i art.20 ust.3,- są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.
Zgodnie natomiast z art. 20 wyżej cytowanej ustawy o podatku dochodowym, za przychody z innych źródeł uważa się między innymi nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nie należące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nie znajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.

W myśl art. 42 a w/cytowanej ustawy, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności lub świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1, z wyjątkiem dochodów (przychodów) wymienionych w art. 21, art. 52 i art. 52 a oraz dochodów, od których nie są obowiązane pobierać zaliczek na podatek lub zryczałtowanego podatku dochodowego, są obowiązane sporządzić informację wg ustalonego wzoru (PIT-8C) i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika.

Z § 8 pkt 5 i 6 statutu Stowarzyszenia wynika, że jego celem jest wspieranie rozwoju fizycznego i osobowego osób niepełnosprawnych oraz promowanie ich osiągnięć, a także umożliwianie aktywnego i godnego uczestniczenia osób niepełnosprawnych w życiu społecznym.

Drobne kwoty pieniężne wypłacane podopiecznym w celu osiągnięcia celów terapeutycznych (nabycie umiejętności planowania wydatków, robienia zakupów itp.), na gruncie przepisów podatkowych nie podlegają zwolnieniu od opodatkowania podatkiem dochodowym.

Oznacza to, że kwoty te powinny być opodatkowane na zasadach ogólnych i wykazane przez podatnika w rocznym zeznaniu podatkowym w pozycji – inne źródła. Podkreślić należy, że jeśli suma dochodów osoby niepełnosprawnej nie przekroczy w roku pokwoty 2.790-zł, wówczas nie wystąpi obowiązek uiszczenia podatku.

Informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu, zgodnie ze stanem prawnym obowiązujacym w dniu jej sporządzenia.