Autor: Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie
Sygnatura: 1MUS-1471/DC/436/18/04/HB
Hasła tematyczne: kontrahent zagraniczny, sprzedaż akcji
Kategoria:
Na podstawie art. 14 a par. 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) odpowiadając na pisemne zapytanie w sprawie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnych sprawach Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w w/w sprawie informuje:
Z przedstawionego przez wnioskodawcę opisie sytuacji wynika, że Bank planuje w ramach umowy sprzedaży dokonać zbycia na rzecz kontrahenta ukraińskiego – posiadanych akcji w podmiocie z siedzibą na terytorium RP.
Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. Nr 86, poz.959 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają m.in. umowy sprzedaży praw majątkowych.
W myśl art. 2 pkt 4 w/c ustawy o pcc nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego. Oznacza to, że dla wyłączenia obowiązku zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu konkretnej czynności niezbędne jest, aby czynność taka podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT lub była z niego zwolniona. Na podstawie art. 5 ust.1 pkt 1 w związku z art. 8 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz.535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, korzystając jednocześnie ze zwolnienia od podatku zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 w związku z poz. 3 załącznika nr 4 do w/w ustawy podlegają usługi polegające na obrocie (zakup/sprzedaż) akcjami, wykonywane na własny rachunek, które klasyfikowane są jako "usługi w zakresie obrotu papierami wartościowymi na własny rachunek" (PKWiU 65.23.10-00.50).
W opisanej sytuacji przez Wnioskodawcę w/w usługi mają być świadczone na rzecz kontrahenta ukraińskiego. Zgodnie natomiast z art. 27 ust. 3 ustawy w przypadku, gdy usługi takie są świadczone na rzecz osoby posiadającej siedzibę na terytorium państwa trzeciego, miejscem świadczenia usługi jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania. Miejscem świadczenia w/w usług będzie zatem Ukraina.
Tym samym zgodnie z wyrażoną w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy zasadą terytorialności, zgodnie z którą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega dostawa towarów i świadczenie usług na terytorium kraju, usługi te nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem VAT.A zatem w/w czynność podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.