Czy niezgodność kwot wynikających z podsumowania w rejestrze sprzedaży (w związku z występowaniem zaokrągleń na fakturach) z kwotą podatku VAT w deklaracji VAT-7 stanowi nieprawidłowość


Autor: Drugi Śląski Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej

Sygnatura: 2472PP-443-38/04/MJ-14233

Hasła tematyczne: zaokrąglanie kwot, podatek należny

Kategoria:

Zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym do dnia 30 kwietnia 2004 r. na podstawie art. 27 ust. 4 ustawy z dnia 08.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) podatnicy wymienieni w tym przepisie zobowiązani są do prowadzenia ewidencji sprzedaży zawierającej: kwoty określone określone w art. 20, dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokość podatku należnego, kwoty podatku naliczonego obniżającego podatek należny oraz kwoty podatku podlegającej wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu oraz inne dane służące do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej.

Zgodnie § 35 ust. 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.) kwoty wykazywane w fakturze zaokrągla się do pełnych groszy, przy czym końcówki poniżej 0,5 grosza pomija się, a końcówki 0,5 grosza i wyższe zaokrągla się się do 1 grosza.

Spółka przenosząc kwoty z faktur do rejestrów, a następnie do deklaracji wypełnia obowiązek określony w art. 27 ust. 4 ustawy o VAT. Tak więc w świetle powyższych przepisów rozbieżności pomiędzy kwotą podatku wynikającą z podsumowania rejestru sprzedaży, a wartością wyliczoną poprzez wymnożenie poz. 29 deklaracji i stawki podatkowej, będące skutkiem zaokrągleń na fakturach – nie stanowią nieprawidłowości.