Autor: Urząd Skarbowy w Sieradzu
Sygnatura: III/443/52/04/BJ
Hasła tematyczne: usługi transportu międzynarodowego, stawki podatku
Kategoria:
W odpowiedzi na pismo z dnia 22.09.2004r. w sprawie stosowania przepisów prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sieradzu działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) uprzejmie informuje, iż zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 23 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 53, poz. 535) stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 0 % stosuje się do usług transportu międzynarodowego.
- Przez usługi transportu międzynarodowego uznaje się zgodnie z art. 83 ust. 3 wyżej cytowanej ustawy przewóz lub inny sposób przemieszczania towarów :
- z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty,
- z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium kraju,
- z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju (tranzyt),
- z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty lub z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju.
Do usług transportu międzynarodowego zalicza się również usługi pośrednictwa i spedycji międzynarodowej związane z ww. usługami.
Dokumentami stanowiącymi dowód świadczenia usług w przypadku transportu międzynarodowego są dokumenty wymienione w art. 83 ust. 5 ww. ustawy.
Ponadto wskazać należy iż zgodnie z treścią przepisu § 7 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.), usługi transportu towarów podlegają opodatkowaniu wg obniżonej do wysokości 0 % stawki podatku, jeżeli transport wykonywany jest w całości na terytorium kraju i stanowi część usługi transportu międzynarodowego z zastrzeżeniem posiadania przez przewoźnika lub spedytora dokumentów, o których mowa w § 27 ust. 2 cyt. wyżej rozporządzenia, tj.:
– listu przewozowego lub dokumentu spedytorskiego stosowanego wyłącznie w komunikacji międzynarodowej, lub innego dokumentu z którego jednoznacznie wynika, że w wyniku przewozu z miejsca nadania do miejsca przeznaczenia nastąpiło przekroczenie granicy z państwem trzecim, oraz faktura wystawiona przez przewoźnika (spedytora),
– w przypadku usługi transportowej dotyczącej towarów będących przedmiotem importu oprócz ww. dokumentów niezbędny jest dokument potwierdzony przez urząd celny z którego wynika, że wartość usługi została wliczona do podstawy opodatkowania z tytułu importu.
Podatnik w piśmie pyta jaką stawkę podatku od towarów i usług powinien zastosować do wykonywanej dla podmiotu zagranicznego lub krajowego, usługi transportu międzynarodowego (przewóz towarów ze Szwajcarii do Polski) w części przypadającej na odcinek krajowy, w przypadku nieposiadania przez przewoźnika potwierdzonego przez Urząd Celny dokumentu stwierdzającego fakt wliczenia wartości usługi transportowej do podstawy opodatkowania z tytułu importu towarów.
Mają na uwadze powyższe informuje się, iż usługi transportu międzynarodowego podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług stawką 0 % – w części usługi wykonywanej na terytorium Polski – pod warunkiem posiadania w/w dokumentów.
Brak dokumentów, wymienionych w art. 83 ust. 5 ustawy cytowanej na wstępie, stanowiących dowód świadczenia tych usług uniemożliwia natomiast zastosowanie przez podatnika stawki preferencyjnej.
Jeżeli przedstawiony w przedmiotowym piśmie stan faktyczny zgodny jest ze stanem rzeczywistym to stanowisko podatnika zawarte w piśmie jest prawidłowe.