Autor: Drugi Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej
Sygnatura: PP/443-054/04/JG
Hasła tematyczne: stawki podatku, usługi rekreacyjne
Kategoria:
W myśl z art. 5 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju .
Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 wyżej cyt. ustawy o podatku VAT, zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku Nr 4 do ustawy.
Pod pozycją Nr 11 wyżej wymienionego załącznika do cyt. ustawy o podatku VAT zawierającego wykaz usług zwolnionych od podatku, zostały wymienione usługi sklasyfikowane w PKWiU pod symbolem ex 92 – usługi związane z kulturą, w tym również usługi twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania , usługi związane z rekreacją i sportem – z wyłączeniem:
- usług związanych z taśmami wideo oraz z wszelkimi filmami reklamowymi i promocyjnymi,
- usług związanych z wyświetlaniem filmów i taśm wideo, wyświetlaniem filmów na innych nośnikach oraz filmów reklamowych i promocyjnych,
- usług w zakresie działalności stadionów i innych obiektów sportowych (PKWiU 92.61),
- wstępu na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy w zakresie twórczości i wykonawstwa artystycznego i literackiego (PKWiU 92.31.2), związane z funkcjonowaniem obiektów kulturalnych (PKWiU 92.32.10), świadczone przez wesołe miasteczka, parki rozrywki i cyrki (PKWiU 92.33 i 92.34.11) oraz wstępu na imprezy sportowe,
- wstępu oraz wypożyczania wydawnictw (PKWiU 22.11,22.12 ,22.13) w zakresie usług świadczonych przez biblioteki, archiwa, muzea i innych usług związanych z kulturą (PKWiU 92.5),
- działalności agencji informacyjnych,
- usług wydawniczych
- usług radia i telewizji (PKW i U 92.2), z zastrzeżeniem poz. 12.
Objaśnienia :
- dotyczy wyłącznie usług związanych ze sportem świadczonych przez podmioty , które nie mają jako celu systematycznego dążenia do osiągnięcia zysków, zaś wszelkie zyski, które mimo wszystko osiągną, przeznaczą na utrzymanie lub poprawę świadczonych usług.
W rozumieniu ustawy z dnia 18 stycznia 1996 r. o kulturze fizycznej (tj. Dz. U. z 2001 r. Nr 81, poz. 889 ze zm.) sport jest formą aktywności człowieka, mającą na celu doskonalenie jego sił psychofizycznych, rekreacja ruchowa natomiast to forma aktywności fizycznej, podejmowana dla wypoczynku i odnowy sił psychofizycznych.
Ponadto należy zauważyć, iż załącznik Nr 3 do wyżej cytowanej ustawy obejmuje wykaz towarów i usług opodatkowanych stawką podatku w wysokości 7% gdzie pod pozycją Nr 158 umieszczono usługi w zakresie działalności stadionów i innych obiektów sportowych.
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych zawiera wykaz budowli sportowych i rekreacyjnych.
Symbol PKW i U 92.34.13 właściwy jest do usług rozrywkowych pozostałych, gdzie indziej nie sklasyfikowanych, a nie jak wskazuje Podatnik w piśmie z dnia 10.05.2004 r. do usług rekreacyjnych.
Bardzo istotne jest zatem prawidłowe zaklasyfikowanie świadczonej usługi do właściwego symbolu statystycznego, a obowiązek ten spoczywa na wykonawcy usługi, który w razie wątpliwości może zwrócić się o wydanie opinii do właściwego organu. Obecnie w tym zakresie właściwym jest Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi (ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź) – Komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 5 listopada 2002 r. w sprawie trybu wydawania opinii interpretacyjnych według obowiązujących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS, Nr 12, poz. 87).