Czy przysługuje odliczenie podatku VAT z faktur związanych z nabyciem towarów i usług dotyczących rozpoczętej inwestycji


Autor: Urząd Skarbowy w Zawierciu

Sygnatura: PP-III-443/565/EP/04

Hasła tematyczne: podatek od towarów i usług, odliczenie podatku od towarów i usług, wydatki inwestycyjne

Kategoria:

Jedną z podstawowych zasad konstrukcyjnych podatku od towarów i usług jest prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W art. 86 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz 535) postanowiono, iż w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Z powyższego przepisu wynika, że prawo to nie jest bezwarunkowe. Oznacza to, że podatnikowi przysługuje prawo do zmniejszenia podatku należnego o podatek naliczony jedynie "w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych". Odliczyć zatem można w całości podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego.

Z przedstawionego w piśmie z dnia 15.06.2004 r. stanu faktycznego wynika, iż dokonywane zakupy inwestycyjne związane są z budową budynku handlowo-usługowo-mieszkalnego z apteką i gabinetami lekarskimi.

Procentowy udział powierzchni usługowo-handlowej do powierzchni ogółem wynosi 51,92 %, natomiast część przeznaczona do użytkowania dla zatrudnionych pracowników wynosi 48,08%.

W piśmie uzupełniającym z 12.07.2004 r. wyjaśniono kwestię przeznaczenia do użytkowania dla zatrudnionych pracowników podając, że będzie to odpłatne oddanie pracownikom pomieszczeń na cele mieszkalne.

Z kolei w zakresie tej usługi ustawodawca dokonał zwolnienia od podatku zapisem art. 43 ust. 1, w myśl którego zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku Nr 4 do ustawy – poz. 4 (PKWiU ex 70.20.11) tj. usługi w zakresie wynajmowania lub dzierżawienia nieruchomości o charakterze mieszkalnym na własny rachunek, z wyłączeniem wynajmu lokali w budynku mieszkalnym na cele inne niż mieszkaniowe.

Wskazana zatem zasada zawarta w art. 86 ust. 1 ww. ustawy wyłącza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupem towarów i usług, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

Reasumując prawo do odliczenia przysługuje w części ułamkowej, która stanowi procentowy udział powierzchni lokali usługowo-handlowych związanych z wykonywaniem czynności opodatkowanych.