Autor: Urząd Skarbowy w Piszu
Sygnatura: PP-443/39/04
Hasła tematyczne: obiekt sportowy, podatek od towarów i usług, stawki podatku, wynajem, sport
Kategoria:
W odpowiedzi na wniosek z dnia 25.10.2004 r. o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Piszu działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 z późn. zm.) informuje:
Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że Miejsko Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Piszu prowadzi działalność statutową, która ma na celu utrzymanie obiektów sportowych (pływalnia, stadion) i świadczenie usług dla ludności. Zdaniem strony w związku z tym, iż usługi te nie mają na celu systematycznego dążenia do osiągania zysków, zaś wszystkie zyski, które mimo to osiągnie przeznaczone są na utrzymanie i poprawę prowadzonej działalności usługi te są zwolnione od podatku od towarów i usług. Ponadto dodaje, że zgodnie z zaświadczeniem Głównego Urzędu Statystycznego o numerze identyfikacyjnym REGON rodzaj przeważającej działalności wg Polskiej Klasyfikacji Działalności nadano numer 9262Z – działalność związana ze sportem pozostała.
Zgodnie z zasadami metodycznymi Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. (Dz. U. Nr 42, poz. 264 z późniejszymi zmianami) usługi w zakresie działalności stadionów i innych obiektów sportowych sklasyfikowane są według PKWiU – symbol 92.61 – usługi w zakresie działalności stadionów i innych obiektów sportowych. Obiekty te mogą być zamknięte lub zadaszone i mogą być wyposażone w miejsca dla publiczności, zarówno do siedzenia, jak i stojące.
W świetle:
- art. 41 ust. 2 i poz. 158 załącznika nr 3 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535) dla usług w zakresie działalności stadionów i innych obiektów sportowych stawka podatku wynosi 7%,
- art. 43 ust. 1 pkt. 1 i poz. 11 załącznika nr 4 do cytowanej ustawy zwalnia się od podatku usługi związane z kulturą, w tym również usługi twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania, usługi związane z rekreacją i sportem1) – z wyłączeniem:
- usług związanych z taśmami wideo oraz z wszelkimi filmami reklamowymi i promocyjnymi,
- usług związanych z wyświetlaniem filmów i taśm wideo, wyświetlaniem filmów na innych nośnikach oraz filmów reklamowych i promocyjnych,
- usług w zakresie działalności stadionów i innych obiektów sportowych (PKWiU 92.61),
- wstępu na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy w zakresie twórczości i wykonawstwa artystycznego i literackiego (PKWiU 92.31.2), związane z funkcjonowaniem obiektów kulturalnych (PKWiU 92.32.10), świadczone przez wesołe miasteczka, parki rozrywki i cyrki (PKWiU 92.33 i 92.34.11) oraz wstępu na imprezy sportowe,
- wstępu oraz wypożyczania wydawnictw (PKWiU 22.11, 22.12, 22.13) w zakresie usług świadczonych przez biblioteki, archiwa, muzea i innych usług związanych z kulturą (PKWiU 92.5),
- działalności agencji informacyjnych,
- usług wydawniczych,
- usług radia i telewizji (PKWiU 92.2), z zastrzeżeniem.
W objaśnieniach do ww. załącznika zaznaczono, iż zwolnienie to dotyczy wyłącznie usług związanych ze sportem, których celem nie jest systematyczne dążenie do osiągnięcia zysków, zaś wszelkie zyski, które mimo wszystko osiągną, przeznaczą na utrzymanie lub poprawę świadczonych usług.
W związku z powyższym należy stwierdzić, iż od 1 maja 2004 r., świadczenie tych usług w związku z wyłączeniem ich ze zwolnienia od podatku od towarów i usług podlegają opodatkowaniu stawką w wysokości 7%.
Biorąc pod uwagę powyższe stanowisko strony zawarte w piśmie z dnia 25.10.2004 r. jest błędne.