U kogo wystąpi przychód z tytułu nieodpłatnego użyczenia lokalu użytkowego na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej


Autor: Urząd Skarbowy w Jaworze

Sygnatura: PD/415-14/2004

Hasła tematyczne: przychód, nieruchomości, świadczenie nieodpłatne

Kategoria:

Stosownie do zapisu art. 10 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm.), źródłem przychodów są nieruchomości i ich części.Kwestię nieodpłatnego odstąpienia do używania nieruchomości lub jej części reguluje art. 16 ust. 1 wyżej wymienionej ustawy. Treść tego artykułu stanowi, że za przychód z nieruchomości odstąpionych nieodpłatnie w całości lub w części do używania innym osobom fizycznym i prawnym oraz jednostkom organizacyjnym nie mającym osobowości prawnej uważa się wartość czynszową, stanowiącą równowartość czynszu, jaki przysługiwałby od tych osób w razie zawarcia umowy najmu lub dzierżawy nieruchomości.
Tak więc osoba oddająca lokal użytkowy w bezpłatne używanie uzyskuje przychód równy wartości czynszowej. Wielkością tego przychodu będzie wartość czynszowa, czyli równowartość czynszu jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu lub dzierżawy.

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 8 wyżej wymienionej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodem z działalności gospodarczej są wartości otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, obliczonych zgodnie z art. 11 ust. 2 – 2b, z wyjątkiem otrzymanych od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn.
Wartość tego świadczenia na podstawie odesłania zawartego w wyżej wymienionym przepisie ustala się w wysokości równowartości czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu tego lokalu – art. 11 ust. 2a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym osób fizycznych.
Jak wynika z przytoczonych wyżej przepisów przychód z nieruchomości udostępnionej nieodpłatnie powstanie zarówno po stronie właściciela lokalu jak również po stronie korzystającego z nieruchomości dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej.