Autor: Urząd Skarbowy w Lubinie
Sygnatura: USPDII/415-56/319/04/311
Hasła tematyczne: świadczenie pieniężne, świadczenia rzeczowe, świadczenia na rzecz emerytów
Kategoria:
Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 38 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. Nr 14 poz. 176 z 2000 r. ze zm.) wolne od podatku dochodowego są świadczenia rzeczowe lub ekwiwalenty pieniężne w zamian tych świadczeń otrzymywane przez emerytów i rencistów w związku z łączącym ich poprzednio z zakładami pracy stosunkiem służbowym, stosunkiem pracy lub spółdzielczym stosunkiem pracy oraz od związków zawodowych – do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2.280,00zł.
Ponadto w myśl postanowień art. 30 ust. 1 pkt 4 cytowanej ustawy od uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dochodów (przychodów) pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy z tytułu świadczeń otrzymanych przez emerytów lub rencistów, w związku z łączącym ich uprzednio z zakładem pracy stosunkiem służbowym, stosunkiem pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczym stosunkiem pracy, z zastrzeżeniem art. 21 ust. 1 pkt 26 i 38 w wysokości 10% należności.
Natomiast stosownie do postanowień art. 21 ust. 1 pkt 26 ww. ustawy wolne od podatku dochodowego są zapomogi otrzymane w przypadku indywidualnych zdarzeń losowych, klęsk żywiołowych, długotrwałej choroby lub śmierci – do wysokości nieprzekraczjącej w roku podatkowym kwoty 2.280,00zł, z zastrzeżeniem pkt 40 i 79.
Z pisma płatnika wynika, że związek zawodowy przyznaje pomoc byłym pracownikom, członkom związku, w postaci rzeczowej, bonów towarowych czy zapomóg. Jak wynika z wyżej cytowanych przepisów w 2004 r. świadczenia rzeczowe lub ekwiwalenty za te świadczenia dla emerytów przyznawane przez związek zawodowy są wolne od podatku dochodowego do wysokości 2.280,00zł. Natomiast świadczenia pieniężne (w tym bony towarowe) oraz świadczenia rzeczowe w wysokości przekraczającej w roku podatkowym kwotę 2.280,00zł, jak również zapomogi losowe w wysokości przekraczającej w roku podatkowym kwotę 2.280,00zł, nie są objęte zwolnieniem wynikającym z art. 21 ust. 1 pkt 26 i 38.
Świadczenia nie objęte zwolnieniem wynikającym z art. 21 ust. 1 pkt 26 i 38 omawianej ustawy przyznawane emerytom i rencistom – członkom związku zawodowego – przez tenże związek, nie są również opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 10%, o którym mowa w art. 30 ust. 1 pkt 4 ustawy, gdyż przepis ten ma zastosowanie do świadczeń otrzymywanych przez emerytów i rencistów w związku z łączącym ich uprzednio zakładem pracy stosunkiem służbowym a nie w związku z członkostwem w związkach zawodowych. Zatem świadczenia te stanowią dla emerytów (rencistów) przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 20 ust. 1 omawianej ustawy.
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie nakłada na płatników obowiązku pobierania zaliczek na podatek dochodowy od świadczeń stanowiących inne źródło przychodu. Natomiast stosownie do postanowień art. 42a ww. ustawy osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności lub świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1, z wyjątkiem dochodów (przychodów) wymienionych w art. 21, art. 52 i 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku, od których nie są obowiązane pobierać zaliczki na podatek lub zryczałtowanego podatku dochodowego, są obowiązane sporządzić informację według ustalonego wzoru (PIT – 8c) o wysokości przychodów i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika (…).
W świetle powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lubinie nie podziela stanowiska płatnika, iż wszystkie świadczenia otrzymywane przez emerytów i rencistów od związków zawodowych są wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym. Ze zwolnienia korzystają jedynie świadczenia rzeczowe oraz ekwiwalenty za te świadczenia do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2.280,00zł oraz, na mocy art. 21 ust. 1 pkt 26, zapomogi losowe w wysokości nie przekraczającej w roku podatkowym kwoty 2.280,00zł.