Autor: Drugi Urząd Skarbowy w Toruniu
Sygnatura: PP/443-114/04
Hasła tematyczne: stawki podatku, Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU), usługi, świadczenie usług
Kategoria:
W dniu 19.07.2004r. wpłynął do tutejszego organu podatkowego wniosek Szkoły z dnia 15.07.2004r. z prośbą o udzielenie informacji w sprawie opodatkowania podatkiem VAT odpłatnego udostępniania pływalni i sali gimnastycznej na cele sportowo-rekreacyjne.
W przedmiotowym wniosku Szkoła wskazuje, iż usługi te mieszczą się w grupowaniu PKWiU 92.62.12.00.00.
Zdaniem Szkoły, w przypadku gdy w/w pomieszczenia wynajęte zostaną przez najemcę w celu zorganizowania odpłatnej imprezy, wynajem będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem VAT, natomiast w przypadku gdy będą one wykorzystywane przez najemcę dla celów sportowo – rekreacyjnych, wynajem będzie zwolniony z opodatkowania.
Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Toruniu, działając zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.) udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie, o której mowa w powołanym piśmie.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W myśl art. 8 ust. 1 wyżej wymienionej ustawy o VAT przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7. Odpłatne wynajmowanie pływalni jak i sali gimnastycznej jest niewątpliwie usługą.
Na mocy przepisu art. 43 ust. 1 powoływanej ustawy zwolnione od podatku zostały m.in. usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy o VAT, a wśród nich pod pozycją 11 wg symbolu ex PKWiU 92 – usługi związane z kulturą, w tym również usługi twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania, usługi związane z rekreacją i sportem (dotyczy wyłącznie usług związanych ze sportem świadczonych przez podmioty, które nie mają jako celu systematycznego dążenia do osiągania zysków, zaś wszelkie zyski, które mimo wszystko osiągną, przeznaczą na utrzymanie lub poprawę świadczonych usług ) – z wyłączeniem
- usług związanych z taśmami wideo oraz wszelkimi filmami reklamowymi i promocyjnymi,
- usług związanych z wyświetlaniem filmów i taśm wideo, wyświetlaniem filmów na innych nośnikach oraz filmów reklamowych i promocyjnych,
- usług w zakresie działalności stadionów i innych obiektów sportowych (PKWiU 92.61)
- wstępu na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy twórczości i wykonawstwa artystycznego i literackiego (PKWiU 92.31.2), zwiazane z funkcjonowaniem obiektów kulturalnych (PKWiU 92.32.33 i 92.34.11) oraz wstępu na imprezy sportowe,
- wstępu oraz wypożyczania wydawnictw (PKWiU 22.11,22.12,22.13) w zakresie usług świadczonych przez biblioteki, archiwa, muzea i innych usług związanych z kulturą (PKWiU 92.5)
- działalność agencji informatycznych,
- usług wydawniczych,
- usług radia i telewizji (PKWiU 92.2), z zastrzeżeniem poz. 12
Z powyższego wynika, iż wyłączeniem ze zwolnienia nie zostały objęte usługi związane z organizowaniem imprez sportowych, które sklasyfikowane zostały w grupowaniu PKWiU 92.62.12-00.00.
Jeżeli świadczone przez Szkołę usługi mieszczą się w grupowaniu PKWiU 92.62.12-00.00., jako że nie zostały wyłączone ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT, sprzedaż tych usług będzie podlegała zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.
Jednakże, z treści pisma wynika, iż Szkoła nie jest organizatorem imprez, będzie ona jedynie udostępniać pomieszczenia sportowe (sala gimnastyczna, pływalnia) w celu wykorzystania ich na cele sportowo-rekreacyjne, bądź imprezy sportowe organizowane przez najemcę.
W związku z powyższym wskazać należy, iż w grupowaniu PKWiU 70.20.12 sklasyfikowane zostały usługi w zakresie wynajmowania lub dzierżawienia nieruchomości o charakterze niemieszkalnym na własny rachunek. Na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy o VAT podlegają one opodatkowaniu stawką podstawową w wys. 22%.
Należy jednak mieć na uwadze to, że organ podatkowy nie jest organem kompetentnym do klasyfikowania usług jak i wyrobów.
Zaliczenie określonej usługi do właściwego grupowania PKWiU należy do obowiązków świadczących usługę. Wynika to z faktu, że właśnie usługodawca posiada wszystkie informacje niezbędne do właściwego zaliczenia usługi do odpowiedniego grupowania PKWiU. Przy ustalaniu właściwego grupowania PKWiU, do którego zalicza się określoną usługę, należy kierować się zasadami budowy i logiki struktury samego PKWiU.
W przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania PKWiU świadczący usługę (producent) może zwrócić się o pomoc do organu właściwego w sprawie.
Od 1 stycznia 2003r. kwalifikacji statystycznych wyrobów i usług dokonuje wyłącznie Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi ul. Suwalska 20, 93-176 Lódź.
Zatem prawidłowe opodatkowanie, czy też zwolnienie z opodatkowania świadczonych przez Szkołę usług musi być poprzedzone prawidłowym ich zakwalifikowaniem, zgodnie z zasadami Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług.
Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w piśmie i stan prawny obowiązujący w dniu jej datowania.