Jak ustalić obroty za 2003r. przy ustalaniu wskaźnika rozliczenia podatku naliczonego


Autor: Urząd Skarbowy w Gorzowie Wielkopolskim

Sygnatura: PP-443/107/04

Hasła tematyczne: obrót, wskaźnik, sprzedaż opodatkowana, sprzedaż zwolniona, podatek naliczony

Kategoria:

W odpowiedzi na pismo z dnia 03.06.2004r. w sprawie interpretacji przepisów ustawy o podatku od towarów i usług wyjaśniam w trybie art. 14 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa /Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm./, iż szczegółowe zasady dokonywania odliczania częściowego podatku i korekt podatku naliczonego, uregulowane zostały w przepisach art. 90, art. 91 i art. 163 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług /Dz.U. Nr 54, poz. 535/ .

W myśl powyższych przepisów prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje wyłącznie w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi takie prawo przysługuje.Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot podatku naliczonego związanego z czynnościami, w stosunku do których przysługuje podatnikowi prawo do odliczenia podatku VAT, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego tylko o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT.
Proporcję określa się procentowo w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu do którego ustalana jest proporcja.>br>Do wymienionego obrotu nie wlicza się nabytych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych używanych przez podatnika na potrzeby jego działalności.Nie wlicza się do niego również obrotu uzyskanego z tytułu transakcji dotyczących nieruchomości lub usług pośrednictwa finansowego /zwolnionych od podatku/ – w zakresie w jakim czynności te są dokonywane sporadycznie.
Do obrotu uzyskanego z czynności, w stosunku do których nie przysługuje podatnikowi prawo do odliczenia VAT naliczonego, wlicza się kwotę otrzymanych subwencji i dotacji innych niż zaliczane do obrotu podatnika stanowiącego podstawę opodatkowania. Zgodnie z art. 163 obowiązującej od 01 maja 2004r ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług do obliczenia kwoty podatku naliczonego, podlegającej odliczeniu w okresach rozliczeniowych od maja do grudnia 2004r. proporcję określa się na podstawie osiągniętych w 2003r. obrotów z tytułu wykonywania czynności, które zgodnie z przepisami nowej ustawy o podatku od towarów i usług podlegałyby opodatkowaniu lub nie podlegałyby opodatkowaniu.Dotyczy to podatników, u których obrót z tytułu wykonywania tych czynności przekroczył w 2003r. 30.000 zł.

Z przedmiotowego pisma wynika, iż w 2003r. Spółka uzyskała przychód: ze sprzedaży opodatkowanej stawką 22%, z tytułu sprzedaży zwolnionej w zakresie usług pośrednictwa finansowego, które nie były wykonywane sporadycznie i z tytułu sprzedaży samochodów używanych, przy sprzedaży których opodatkowaniu podlegała jedynie prowizja uzyskana przez Spółkę.

Zgodnie z art. 120 ust. 1 pkt 4 i art. 174 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług obowiązującej od 01.05.2004r. przy sprzedaży używanych samochodów osobowych opodatkowaniu podlega wyłącznie marża.Powyższa zasada opodatkowania marży dotyczy dostawy w kraju samochodów używanych zakupionych po 01 maja 2004r.
W dniu 25 czerwca 2004r. zostało ogłoszone rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 23 czerwca 2004r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług /Dz.U. Nr 145, poz. 1541/, w którym uregulowano między innymi zasady opodatkowania podatkiem VAT dokonanej w kraju dostawy samochodów używanych przez dodanie między innymi do rozporządzenia z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów o podatku od towarów i usług /Dz.U. Nr 97, poz. 970/ § 41 a.
Zgodnie z § 41 a w/w rozporządzenia w okresie do 31 grudnia 2004r. obniżoną do wysokości 0% stawkę podatku stosuje się również do tej części wartości dostawy na terytorium kraju używanych samochodów osobowych oraz innych samochodów o ładowności do 500 kg., która jest równa cenie nabycia samochodu.
Przepis ten ma zastosowanie do podatników, którzy:
– nie byli użytkownikami tych samochodów wymienionych w tym przepisie,
– nabyli je przed dniem 01 maja 2004r., w celu ich dalszej odsprzedaży, od podmiotów nie będących podatnikami podatku, którzy na podstawie przepisów o podatku od towarów i usług oraz od podatku akcyzowym obowiązujących przed 01 maja 2004r., przy sprzedaży samochodu korzystali z prawa zwolnienia tej czynności od tego podatku,
– nie wykażą na fakturze kwoty lub kwot podatku.

Powyższy przepis stosuje się pod warunkiem, że podatnik przed dokonaniem dostawy przedłoży naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 14 dni od daty wejścia w życie niniejszego rozporządzenia wykaz samochodów, których dotyczy ten przepis, podając dane identyfikujące te samochody, a w szczególności markę, rodzaj oraz nr silnika, podwozia lub nadwozia.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy prawne oraz zakres sprzedaży dokonywanej przez Spółkę w 2003r. i w 2004r. dla wstępnego określenia proporcji na rok 2004 w celu odliczenia podatku naliczonego związanego ze sprzedażą opodatkowaną i zwolnioną należy odpowiednio przeliczyć obroty 2003r na warunki ustawy o podatku od towarów i usług obowiązującej od 01.05.2004r.