Autor: Kujawsko-Pomorski Urząd Skarbowy
Sygnatura: ZP-I/443/87/04
Hasła tematyczne: roboty budowlano-montażowe
Kategoria:
Naczelnik Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy w odpowiedzi na wniosek złożony w tut. Urzędzie w dniu 14 czerwca 2004r. w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, działając zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) uprzejmie informuje.
Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku, Spółka świadczy usługi polegające na układaniu i dostawie pociętej i pogiętej stali zbrojeniowej, niezbędnej w produkcji konstrukcji żelbetonowych. Obecnie podatnik świadczy ww. usługi dla przedsiębiorstwa budowlanego, które realizuje inwestycję sklasyfikowaną jako obiekt budownictwa mieszkaniowego (PKOB ex 113).
W związku z powyższym Spółka zwróciła się z zapytaniem jaką stawką należy opodatkować świadczone przez nią usługi.
Zdaniem Podatnika winny być one opodatkowane, na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), 7% preferencyjną stawką podatku od towarów i usług. Konstrukcja stalowa jest elementem nośnym obiektu i jako taka została ujęta w kosztorysie generalnego wykonawcy, który jest zleceniodawcą Podatnika. Natomiast, w opinii Podatnika, zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług oraz orzeczeń sądowych podatnik nie ma prawa stosowania dwóch stawek VAT, oddzielnie na stal oraz oddzielnie na usługę układania.
Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a i b ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej, tj. od 1 maja 2004r., do dnia 31 grudnia 2007r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą oraz obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych. Zgodnie zaś z art. 146 ust. 2 przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.
Stosownie do art. 2 pkt 12 ustawy pod pojęciem obiektów budownictwa mieszkaniowego rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 – Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 – Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 – Budynki zbiorowego zamieszkania – wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Tylko zatem w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z tymi kategoriami budynków stosować można stawkę podatku 7%.
Dostawa towarów natomiast, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT podlega opodatkowaniu stawką podstawową tj. 22%.
Zgodnie z § 12 ust. 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (DZ. U. Nr 97, poz. 971), firma mająca w zakresie swojej działalności "Usługi budowlane" powinna przy wykonywaniu takich usług na fakturze w miejscu PKWiU wpisać odpowiedni kod Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych.
Stosownie do treści art. 2 pkt 6 oraz art. 8 ust. 3 ustawy, zarówno towary jak i usługi identyfikowane są na podstawie przepisów o statystyce publicznej. Zatem o tym, czy dany materiał można zaliczyć do wartości usługi, czy też mamy do czynienia z wykonywaniem usługi i dostawą towaru, decyduje rodzaj czynności i etap na jakim jest ta czynność wykonywana, z czym związana jest określona klasyfikacja.
Z podanych przez Podatnika informacji wynika, że świadczone przez Podatnika usługi są klasyfikowane według następujących grupowań PKWiU:
? elementy konstrukcji żelbetonowych – PKWiU 28.11.23-62.72 "Elementy konstrukcyjne zbrojeń żelbetów"
? układanie konstrukcji w zależności od klasyfikacji obiektu ma inne rozwinięcie grupowania – PKWiU 45.21, w przypadku budownictwa mieszkaniowego wielorodzinnego jest to PKWiU 45.21.12.-00.00 "Roboty ogólnobudowlane związane z budownictwem mieszkaniowym wielorodzinnym".
Zaznaczyć przy tym należy, że każdy podatnik obowiązany jest do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z prawidłowym zdefiniowaniem czynności, również w zakresie klasyfikacji, oraz prawidłowego jego opodatkowania.
Wobec powyższego należy uznać, że usługi polegające na układaniu pociętej i pogiętej stali zbrojeniowej klasyfikowane jako roboty budowlano-montażowe lub remonty, mogą być opodatkowane stawką 7%, jeśli dokonywane będą w obiektach budownictwa mieszkaniowego oraz będą posiadały prawidłowe oznaczenia PKWiU określone przez Główny Urząd Statystyczny oraz kody Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych. Natomiast dostawa ww. stali winna być opodatkowana 22% stawką podatku VAT, zgodnie z art. 41 ust. 1 tej ustawy.
Niniejsza odpowiedź udzielona została zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu jej wydania.