1. Jaką stawkę podatku od towarów i usług należy stosować do robót budowlano-montażowych związanych z budową, przebudową, odbudową oraz rozbudową dróg wojewódzkich i chodników położonych w terenie miejskim lub wiejskim zabudowanym, w pas


Autor: Izba Skarbowa w Rzeszowie

Sygnatura: IS.II/2-443/367/04

Hasła tematyczne: infrastruktura towarzysząca, roboty budowlano-montażowe, drogi, budownictwo mieszkaniowe

Kategoria:

Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie, dokonując weryfikacji w trybie art. 14b ustawy z dnia 29.08.1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) informacji udzielonej podatnikowi przez Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie z dnia 12.08.2004 r. (znak: I.US-II-443/139/2004) w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, wyjaśnia, co następuje:

Pismem z dnia 20.07.2004 r. (znak: PZDW GK-3140/03/2004) podatnik zwrócił się z wnioskiem o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

  • jaką stawkę podatku od towarów i usług należy stosować do robót budowlano-montażowych związanych z budową, przebudową, odbudową oraz rozbudową dróg wojewódzkich i chodników położonych w terenie miejskim lub wiejskim zabudowanym, w pasie drogowym przyległym do terenów zabudowanych budownictwem mieszkaniowym lub budownictwem zagrodowym i jednorodzinnym oraz terenach przewidzianych pod takie budownictwo,
  • jaką stawkę podatku od towarów i usług należy stosować do remontów oraz robót konserwacyjnych dróg wojewódzkich i chodników położonych w terenie miejskim lub wiejskim zabudowanym, w pasie drogowym przyległym do terenów zabudowanych budownictwem mieszkaniowym lub budownictwem zagrodowym i jednorodzinnym oraz terenach przewidzianych pod takie budownictwo.

Stosownie do regulacji zawartej w art. 146 ust.1 pkt 2a ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31.12.2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7 % w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. Ustawodawca zdefiniował infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu w art. 146 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług jako:

  1. sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych,
  2. urządzenie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę,
  3. urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne

– jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.

Z kolei obiektami budownictwa mieszkaniowego są, zgodnie z art. 2 pkt 12 ustawy, budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 – Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 – budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 – Budynki zbiorowego zamieszkania – wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

W związku z powyższym budowa, przebudowa, odbudowa oraz rozbudowa, jak również remonty oraz roboty konserwacyjne dróg i chodników, zaliczonych do infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu, będzie podlegała opodatkowaniu według stawki 7-procentowej, przy czym warunkiem uznania takowych za infrastrukturę towarzyszącą jest stwierdzenie, że stanowią one zgodnie z art. 146 ust. 3 pkt 2, element urządzenia lub zagospodarowania przestrzennego w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego. Wskazać należy więc, iż roboty budowlano-montażowe związane z przebudową, odbudową oraz rozbudową dróg wojewódzkich wraz z przyległymi chodnikami, jak również remonty i roboty konserwacyjne w tym zakresie nie będą opodatkowane preferencyjna stawką, przewidzianą w art. 146 ust. 1 pkt 2a ustawy. Drogi wojewódzkie wraz z przyległymi chodnikami nie mieszczą się bowiem w definicji infrastruktury towarzyszącej, gdyż nie są one związane ani z urządzeniem, ani z zagospodarowaniem terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego. Opodatkowanie wskazanych w zapytaniu podatnika usług będzie podlegać opodatkowaniu według stawki 22-procentowej, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów usług.