Autor: Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach
Sygnatura: OG-005/65/2004/PDII/415-31/04
Hasła tematyczne: pracownik, zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, umorzenie, pożyczka
Kategoria:
W odpowiedzi na pismo z dnia 09.03.2004 r. (data wpływu do tut. Urzędu Skarbowego – 25.03.2004 r.) Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach uprzejmie wyjaśnia.
Stosownie do art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.
Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.
Z pisma podatniczki wynika, iż zakład pracy umorzył pożyczkę na remont mieszkania sfinansowaną z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, którą otrzymał jej zmarły mąż. Zakład pracy wystawił informację o wypłaconych podatnikowi należnościach lub świadczeniach w 2003 r. wzór PIT-8C na nazwisko podatniczki.
W myśl art. 21 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) zobowiązanie podatkowe powstaje z dniem zaistnienia zdarzenia, z którym ustawa podatkowa wiąże powstanie takiego zobowiązania.
W przypadku udzielenia pożyczki pracownikowi pieniądze postawione zostają do jego dyspozycji i przez niego zostają spożytkowane. W sytuacji, gdy pracodawca umarza spłatę udzielonej pracownikowi pożyczki, niespłacona kwota staje się jego przychodem. Jeżeli umorzenie pożyczki następuje po śmierci pracownika nie powstaje zobowiązanie określone w cytowanym wyżej art. 21 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa.
W związku z powyższym w zeznaniu podatkowym o wysokości osiągniętego dochodu w roku 2003 podatniczka nie wykazuje kwoty umorzonej przez zakład pracy pożyczki sfinansowanej z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych zmarłemu mężowi.