Czy cesja wierzytelności w zamian za otrzymany towar (usługę) podlega opodatkowaniu podatkiem VAT i kiedy powstanie obowiązek podatkowy z tego tytułu?


Autor: Izba Skarbowa w Rzeszowie

Sygnatura: IS.II/2-443/369/04

Hasła tematyczne: forma zapłaty, obrót wierzytelnościami, cesja wierzytelności

Kategoria:

Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie, dokonując weryfikacji w trybie art. 14b ustawy z dnia 29.08.1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) informacji udzielonej podatnikowi przez Naczelnika Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie z dnia 14.08.2004 r. (znak: PUS.II/443/205/2004) w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, wyjaśnia, co następuje:

Jak wskazano w zapytaniu, kontrahent spółki dokonuje dostawy towarów na jej rzecz lub świadczy usługę, w zamian za co jednostka przenosi na tegoż kontrahenta wierzytelnośćj jaka przysługuje jej względem podmiotu trzeciego. Wątpliwości podatnika dotyczą skutków cesji wierzytelności w zamian za otrzymany towar lub usługę, przy założeniu, iż obie strony takiej transakcji są podatnikami.

Przelew wierzytelności uregulowany został przepisami art. 509 – 517 ustawy z dnia 23.04.1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.). Istotą tej instytucji jest umowa zawierana przez wierzyciela z osobą trzecią, na mocy której osoba ta nabywa od wierzyciela przysługującą mu wierzytelność. Prawne skutki przelewu wierzytelności polegają więc na tym, że prawa przysługujące zbywcy przechodzą na nabywcę wierzytelności.

Zgodnie z zapisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zgodnie z brzmieniem art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów usług, świadczeniem usług jest każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemajacej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów rozumieniu art. 7 ustawy. Wskazać należy, iż cesja wierzytelności majątkowych może zostać uznane za świadczenie usług, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy, jedynie wówczas, gdy wierzytelność zostanie nabyta celem dalszej odsprzedaży, a więc w ramach czynności określanych jako usługi pośrednictwa finansowego. W związku z powyższym, przeniesienie wierzytelności "własnej" w zamian za towar lub usługę jest jedynie formą płatności, a nie świadczeniem usługi na rzecz kontrahenta, która podlegałyby opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Na marginesie wskazać należy, iż obrót wierzytelnościami, zaliczany do usług pośrednictwa finansowego, objęty jest, z pewnymi wyjątkami, zwolnieniem od podatku od towarów usług, określonym w poz. 3 zał. nr 4 do ustawy – wykaz usług zwolnionych od podatku.