Autor: Kujawsko-Pomorski Urząd Skarbowy
Sygnatura: ZP-II-443-91/04
Hasła tematyczne: faktura, dostawa wewnątrzwspólnotowa, towar, waluta obca, przeliczanie
Kategoria:
Naczelnik Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Skarbowego w odpowiedzi na wniosek z dnia 30 czerwca 2004r. (data wpływu do tut. Urzędu 6 lipca 2004r) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, działając zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) uprzejmie informuje.
Z przedstawionego w złożonym piśmie stanu faktycznego wynika, iż Spółka w kwietniu 2004r. wydała towar wraz z fakturą przewoźnikowi celem dostarczenia go do odbiorcy posiadającego swoją siedzibę na terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium RP. Z przyczyn niezależnych od sprzedawcy i przewoźnika towar opuścił terytorium kraju na nowych zasadach po 1 maja 2004r., zatem nie został objęty procedurą odprawy celnej. Na przedmiotowej fakturze widniały już właściwe i ważne numery identyfikacji podatkowej dla transakcji wewnątrzwspólnotowych obu kontrahentów.
Spółka ma wątpliwości czy właściwym było ujęcie przedmiotowej transakcji jako dostawy wewnątrzwspólnotowej, przeliczając wartości wyrażone w przedmiotowej fakturze w walucie obcej wg średniego kursu NBP z dnia wystawienia faktury.
Przedmiotowej transakcji nie można uznać dokonanej transakcji za eksport towarów, ponieważ wywóz towarów nastąpił po 30 kwietnia 2004r. Nie będzie to jednak również dostawa wewnątrzwspólnotowa, bowiem transakcja została zrealizowana w kwietniu, kiedy przepisy dotyczące dostawy wewnątrzwspólnotowej jeszcze nie obowiązywały. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż towar wraz z fakturą został wydany przewoźnikowi w miesiącu kwietniu, natomiast przekroczył granicę już w maju.
Przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) nie regulują takiej sytuacji, natomiast w przedmiotowej sprawie Spółka będzie mogła zastosować stawkę podatku obniżoną do 0% na podstawie § 41 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) – po spełnieniu warunków w nim przewidzianych. Zgodnie z treścią tego przepisu, obniżoną do wysokości 0 % stawkę podatku stosuje się do czynności podlegających opodatkowaniu na podstawie przepisów o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym obowiązujących przed dniem 1 maja 2004r., z wyłączeniem eksportu i importu towarów lub usług w rozumieniu tych przepisów, jeżeli w wyniku tych czynności nastąpił wywóz towarów z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, jeżeli łącznie spełnione zostały następujące warunki:
- wywożone towary zostały objęte procedurą wywozu przez wewnętrzny urząd celny przed dniem 1 maja 2004 r.;
- wywóz z terytorium kraju nastąpił po dniu 30 kwietnia 2004 r.;
- podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej dla podatku od towarów i usług za dany okres rozliczeniowy posiada w swojej dokumentacji dowody, o których mowa w art. 42 ust. 3 i 11 ustawy.
Jeżeli natomiast warunki, o których mowa powyżej, nie zostały spełnione przed dniem złożenia deklaracji podatkowej dla podatku od towarów i usług za dany okres rozliczeniowy, to wówczas w myśl ust. 2 tego przepisu podatnik wykazuje te czynności jako czynności wykonane na terytorium kraju.
Spełnienie warunków, o których mowa w ust. 1, w terminie późniejszym niż określony w ust. 1 pkt 3, upoważnia podatnika do dokonania korekty złożonej deklaracji podatkowej dla podatku od towarów i usług, w której wykazał te czynności.
Faktura dotycząca tej transakcji została wystawiona w kwietniu 2004r., a zatem przed dniem wejścia w życie przepisów cyt. wyżej rozporządzenia Ministra Finansów (rozporządzenie zaczęło obowiązywać z dniem 1 maja br.), zatem przepisów tego rozporządzenia nie można stosować do przeliczania wartości wyrażonych w przedmiotowej fakturze w walutach obcych na złote. Jednocześnie zauważyć należy, iż ustawa z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) oraz przepisy wykonawcze do tej ustawy nie regulowały tego, według jakiego kursu winny być przeliczane operacje gospodarcze wyrażone w walucie obcej. Zasadą jednak jest, że faktura wystawiona przez Spółkę powinna być wyrażona w walucie polskiej. W przypadku faktury, w której wartość zobowiązania została wyrażona w walucie obcej, przy przeliczaniu zobowiązania wyrażonego w walucie obcej decydujące znaczenie w przypadku podatku od towarów i usług winien mieć moment powstania obowiązku podatkowego – a zatem należy przyjąć kurs waluty średni NBP z dnia powstania obowiązku podatkowego.
Niniejsza odpowiedź udzielona jest w oparciu o stan prawny aktualny na dzień jej udzielenia.