Autor: Urząd Skarbowy w Ostrowie Wielkopolskim
Sygnatura: US.PP-443/172 /2004
Hasła tematyczne: organ administracji publicznej, starosta, wynajem, zadania statutowe, dzierżawa, sprzedaż nieruchomości, decyzja administracyjna
Kategoria:
Zgodnie z treścią art. 5 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) " opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlegają: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju (..)" zatem w przypadku, gdy organ władzy publicznej, którym jest również Starosta (realizujący swoje zadania poprzez powołaną jednostkę budżetową – Starosto Powiatowe) wykonuje odpłatnie czynność polegającą na sprzedaży nieruchomości, wynajmowaniu – wydzierżawieniu nieruchomości, czy pobiera opłaty roczne za oddanie w użytkowanie wieczyste nieruchomości Skarbu Państwa, dokonuje transakcji, które podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem stanowią ona czynności o charakterze cywilnoprawnym, tzn. są realizowane na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych i mieszczą się w pojęciu działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.
Jak więc wynika z powyższego organy władzy publicznej oraz urzędy je obsługujące są podatnikami VAT jedynie w zakresie wszelkich czynności, które mają charakter cywilnoprawny, będą to wszelkie realizowane przez te organy czynności w sferze ich aktywności cywilnoprawnej dla przykładu – sprzedaż ( nieruchomości i ruchomości), wynajem, dzierżawa, leasing itp. W tym tylko bowiem zakresie ich czynności mają charakter działalności gospodarczej.
Należy ponadto zauważyć, iż kwestią podrzędną jest w tym wypadku fakt, że przedmiotowa nieruchomość lub ruchomość jest własnością Skarbu Państwa ponieważ w tym przypadku przepisy ustawy odnoszą się do realizacji pewnych czynności o charakterze cywilnoprawnym traktując je jako czynności podlegające opodatkowaniu, nie ustosunkowując się do kwestii własności przedmiotu umowy.