Czy Spółka podlega zwolnieniu przedmiotowemu w podatku dochodowym od osób prawnych jeżeli w 2004 r. sprzedała działkę o powierzchni 20,78 ha, którą nabyła w 1993 r. od Agencji Waśności Rolnej Skarbu Państwa? Spółka dzierżawiła ww. grunt r


Autor: Trzeci Urząd Skarbowy w Szczecinie

Sygnatura: IIIUS.DFP.2/423/8/04

Hasła tematyczne: zwolnienia przedmiotowe, grunty rolne, sprzedaż gruntów

Kategoria:

Wnoszący przedstawił stan faktyczny, z którego wynika, że głównym przedmiotem działalności Spółki są usługi budowlano-montażowe. W 1993 r. Spółka nabyła od Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa dwie działki rolne o łącznej powierzchni 32,72 ha. Spółka dzierżawi ww. grunty rolnikowi i uiszcza podatek rolny od posiadanych gruntów. W październiku 2004 r. Spółka sprzedała jedną z działek o powierzchni 20,78 ha.

Na tle takich okoliczności faktycznych podatnik formułuje stanowisko, iż w związku ze sprzedażą ww. gruntu rolnego podlega zwolnieniu przedmiotowemu w podatku dochodowym od osób prawnych.

Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, że powyższe stanowisko podatnika jest prawidłowe.

Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego, tj. art. 2 ust. 4, art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r., Nr 54, poz. 654 ze zm.), art. 2 ust. 1 ustawy o podatku rolnym (Dz. U. z 1993 r. Nr 94, poz. 431 ze zm.).

Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska podatnika, uzasadnionej w sposób następujący:

Zgodnie z treścią art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy z 15 lutego 1992 o podatku dochodowym od osób prawnych wolne od podatku są dochody z tytułu sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego; zwolnienie nie dotyczy dochodu uzyskanego ze sprzedaży, jeżeli sprzedaż ta nastąpiła przed upływem pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie całości lub części zbywalnej nieruchomości.

Z przepisu art. 2 ust. 4 powyższej ustawy wynika, że ilekroć w ustawie jest mowa o gospodarstwie rolnym, oznacza to gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym.

Opodatkowaniu podatkiem rolnym w myśl art. 1 ustawy o podatku rolnym podlegają grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza.

Natomiast w myśl art. 2 ust. 1 powyższej ustawy, za gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów, o których mowa w art. 1, o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki, nieposiadającej osobowości prawnej.

Przy ocenie, czy dana nieruchomość stanowi gospodarstwo rolne w rozumieniu ustawy o podatku rolnym – a tym samym również w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – należy brać pod uwagę jedynie dwie przesłanki, a mianowicie:

  • łączna powierzchnia nieruchomości, musi mieć powyżej 1 ha,
  • grunty wchodzące w skład nieruchomości muszą być kwalifikowane jako użytki rolne.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka sprzedała nieruchomość o powierzchni 20,78 ha, składającą się wyłącznie z użytków rolnych, od której opłacany był podatek rolny. Sprzedaż nastąpiła po upływie 5 lat od nabycia gruntu.

Mając powyższe na uwadze, przedmiotowa nieruchomość stanowiła gospodarstwo rolne w rozumieniu powołanych ustaw podatkowych, a tym samym dochód osiągnięty z jej sprzedaży – w myśl art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – wolny jest od podatku.