Możliwość obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego wynikające z wystawionych obecnie faktur VAT, dotyczących transakcji zawartych w latach 2000 – 2003.


Autor: Opolski Urząd Skarbowy

Sygnatura: PP/443-142-1-GK/04

Hasła tematyczne: korekta faktury, obniżenie podatku należnego, rolnik ryczałtowy

Kategoria:

Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, o której mowa w art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.)

Pismem z dnia 15 września 2004r. Jednostka zwróciła się do Naczelnika Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu z wnioskiem o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego przedstawiając następujący stan faktyczny:

  • Spółka na podstawie złożonych przez kontrahenta oświadczeń wystawiała w latach 2000 – 2003 faktury oznaczone "VAT RR",
  • na podstawie powyższych faktur zwiększała kwotę podatku naliczonego,
  • kontrahent Spółki w 2004 r. poinformował, iż w momencie sprzedaży towarów pomyłkowo oświadczał, iż jest rolnikiem ryczałtowym,
  • kontrahent Spółki był zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług,
  • Spółka dokonała korekty podatku naliczonego wynikającego z wcześniej wystawionych faktur VAT,
  • kontrahent Spółki wystawia faktury VAT dokumentujące poprzednie transakcje.

Wątpliwości Spółki dotyczą możliwości obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego wynikające z wystawionych obecnie faktur VAT, dotyczących transakcji zawartych w latach 2000 – 2003. Jednostka stoi na stanowisku, iż jest uprawniona do rozliczenia kwoty podatku naliczonego wynikającego z otrzymanych faktur VAT w miesiącu ich otrzymania.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż:

Stanowisko przedstawione przez Spółkę zasługuje na aprobatę. Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 636) – zwanej dalej "ustawą", w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem nie mającym zastosowania w niniejszej sprawie. Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług. Jednocześnie na podstawie art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem nie mającym zastosowania w niniejszej sprawie. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka spełni ww. warunki ustawowe i nabędzie prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego wynikające z przedmiotowych faktur VAT. Bowiem zostaną spełnione powołane przesłanki ustawowe, tj.:

  • towary były wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych,
  • kwoty podatku naliczonego zostały określone w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów,
  • Spółka dokona obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego w miesiącu otrzymania faktur.

Reasumując, w opinii tut. organu podatkowego, fakt, iż sprzedawca wystawi w 2004r. faktury VAT dokumentujące dokonanie sprzedaży towarów w latach 2000 – 2003 nie wpływa na możliwość obniżenia przez Spółkę kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego wynikające z tych faktur.

Jednocześnie Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i obowiązującym na dzień jej wydania stanie prawnym.