Pytanie dotyczy bezumownego fakturowania usług najmu


Autor: Pierwszy Śląski Urząd Skarbowy w Sosnowcu

Sygnatura: PSUS/OPP-3/443/58/04/BS

Hasła tematyczne: fakturowanie, lokal użytkowy, najem, lokale, odszkodowania

Kategoria:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż wynajmujący wypowiedział umowę użytkowania lokalu Najemcy zalegającemu z zapłatą za najem lokalu użytkowego ponad dwa miesiace. Najemca, mimo wypowiedzenia umowy przez wynajmującego nadal korzysta z lokalu.

W związku z tym wynajmujący wystawia faktury VAT za bezumowne korzystanie z pomieszczeń, a obrót i podatek należny deklaruje w deklaracji dla podatku od towarów i usług VAT-7.

W art. 2 ustawy z dnia 08.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), wymienione są czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Zakres tych czynności obejmuje również świadczenie usług najmu na terenie Rzeczypospolitej.

Jednakże jeżeli wynajmujący zerwał umowę najmu, to pomimo iż Najemca nadal zajmuje uprzednio wynajmowany lokal, nie można mówić o świadczeniu usługi najmu.

W takiej sytuacji mamy do czynienia z sytuacją bezumownego korzystania z lokalu użytkowego, za co wynajmującemu należne jest odszkodowanie, a nie zwyczajny czynsz z tytułu najmu.

Odszkodowanie za bezumowne korzystanie z pomieszczeń, nie jest wynikiem świadczenia usługi i w związku z tym nie może stanowić przedmiotu i podstawy opodatkowania podatkiem VAT.

Wynajmujący, nie ma więc prawa wystawiać faktury VAT z tytułu najmu od dnia rozwiązania tej umowy, bowiem dokumentowanie tej czynności fakturami VAT oznaczałoby, że w dalszym ciągu ma miejsce świadczenie usługi najmu.

W związku z powyższym należy stwierdzić, iż po rozwiązaniu umowy najmu z najemcą lokalu, Spółdzielnia nie jest już wynajmującym w świetle ustawy o podatku od towarów i usług, a czynność dokonywana przez podatnika nie podlega przepisom tej ustawy, co uniemożliwia dokumentowanie jej fakturą VAT.

Interpretacji ww. przepisów prawa podatkowego udzielono wg stanu obowiązującego na dzień 30.04.2004 r.