Co stanowi koszt uzyskania przychodu w przypadku wnoszenia po dniu 1 stycznia 2004r. wskazanego aportu do spółki z o.o.? Czy przy wnoszeniu po dniu 1 stycznia 2004r. tytułem aportu do spółki z o.o. akcji posiadanych przez osobę fizyczną w spółce


Autor: Izba Skarbowa w Gdańsku

Sygnatura: BI/005-0605/04

Hasła tematyczne: aport, koszty uzyskania przychodów

Kategoria:

Stan faktyczny:

W 2000r. podatniczka objęła akcje w spółce akcyjnej, wnosząc na ich pokrycie wkład niepieniężny (aport) w postaci nabytych wcześniej akcji innej spółki. Obecnie podatniczka rozważa wniesienie posiadanych akcji jako aportu do spółki z o.o.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Stosownie do treści art. 22 ust. 1e pkt 2 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w przypadku objęcia udziałów (akcji) w spółce (…) w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część – na dzień objęcia tych udziałów (akcji), wkładów – ustala się koszt uzyskania przychodu, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 9, w wysokości wartości nominalnej wnoszonych w formie wkładu niepieniężnego udziałów (akcji) w spółce (…), w przypadku gdy zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana cześć – jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego są udziały (akcje) w spółce (…).

W myśl art. 22 ust. 1i ustawy z dnia 26 lipca 1991r. jeżeli podatnik w związku z obejmowaniem udziałów (akcji) w zamian za wkład niepieniężny poniósł wydatki związane z objęciem tych udziałów (akcji), to wydatki te powiększają koszty uzyskania przychodów, o których mowa w ust. 1e.

Z przytoczonych przepisów wynika, iż kosztem uzyskania przychodów z kapitałów pieniężnych (stanowiących nominalną wartość udziałów, akcji w spółce mającej osobowość prawną objętych w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część – art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 16 lipca 1991r.) – w przypadku, gdy przedmiotem wkładu niepieniężnego są udziały lub akcje w spółce – jest nominalna wartość wnoszonych udziałów (akcji) w spółce, a także wydatki związane z objęciem tych udziałów (akcji), o ile takowe podatnik poniósł. Jednocześnie cytowane regulacje prawne jednoznacznie wskazują, iż koszty uzyskania przychodu z tego tytułu ustala się na dzień objęcia udziałów (akcji).

Reasumując, w przedstawionym w zapytaniu stanie faktycznym oraz w powyższym stanie prawnym stwierdza się, iż koszty uzyskania przychodów z tytułu objęcia po dniu 1 stycznia 2004r. akcji w spółce z o.o. w zamian za wkład niepieniężny w postaci akcji spółki akcyjnej nabytych przed dniem 1 stycznia 2001r. – należy ustalić w sposób określony w treści art. 22 ust. 1e oraz ust. 1i ustawy z dnia 26 lipca 1991r. w brzmieniu obowiązującym na dzień objęcia tych akcji (czyli po dniu 1 stycznia 2004r.). W przedmiotowych kosztach podatniczka powinna uwzględnić koszty w wysokości nominalnej wartości akcji spółki akcyjnej wnoszonych po dniu 1 stycznia 2004r. do spółki z o.o. oraz wydatki związane z objęciem tych akcji – jeśli takie wydatki poniosła.