Czy w tej sytuacji świadczenia wypłacane ze wskaznego tytułu podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych


Autor: Izba Skarbowa w Gdańsku

Sygnatura: BI/005/0690/04

Hasła tematyczne: emerytura, zwolnienia podatkowe, unikanie podwójnego opodatkowania, składki na ubezpieczenia zdrowotne

Kategoria:

Stan faktyczny:

Podatniczka mająca miejsce zamieszkania w Polsce wykupiła indywidualne ubezpieczenie w szwajcarskiej kasie rozrachunkowej (emerytalnej), w związku z czym opłacała do tej kasy dobrowolne składki (ubezpieczenie typu funkcjonującego w Polsce III filaru ubezpieczeniowego). Obecnie podatniczka otrzymuje z tego tytułu tzw. "zwyczajną rentę starczą (emeryturę)".

Ocena prawna stanu faktycznego:

Stosownie do treści art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy). Jednocześnie zgodnie z treścią art. 4a ustawy z dnia 26 lipca 1991r. przepisy art. 3 ust. 1 i 2a stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

W myśl art. 21 ust. 1 konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Konfederacją Szwajcarską w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku sporządzonej w Bernie dnia 2 września 1991 r. (Dz.U. z 1993r. Nr 22, poz. 92) części dochodu osoby mającej miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie, bez względu na to, skąd one pochodzą, które nie są objęte postanowieniami poprzednich artykułów niniejszej konwencji, podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie (tzw. inne dochody). W tym miejscu należy podkreślić, iż świadczenia otrzymywane z tytułu dobrowolnego ubezpieczenia, nazwane "zwyczajną rentą starczą (emeryturą)", nie zostały wymienione w poprzednich artykułach konwencji z dnia 2 września 1991r. (nie obejmuje ich m.in. art. 18 uwzględniający emerytury i inne podobne wynagrodzenia z tytulu poprzedniej pracy najemnej).

Z powyższego stanu prawnego oraz z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że dochody uzyskiwane przez podatniczkę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej z tytułu świadczeń z dobrowolnego indywidualnego ubezpieczenia w szwajcarskiej kasie rozrachunkowej mogą podlegać opodatkowaniu tylko w Polsce.

Zgodnie zaś z treścią art. 21 ust. 1 pkt 4 lit. b ustawy z dnia 26 lipca 1991r. wolne od podatku dochodowego są kwoty otrzymane z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobowych, z wyjątkiem dochodu otrzymanego z tytułu inwestowania składki ubezpieczeniowej w związku z umową ubezpieczenia zawartą na podstawie przepisów o działalności ubezpieczeniowej – w przypadku ubezpieczeń związanych z funduszami kapitałowymi.

Należy zauważyć, że funduszami kapitałowymi są fundusze inwestycyjne działające na podstawie przepisów o funduszach inwestycyjnych oraz ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe działające na podstawie przepisów o działalności ubezpieczeniowej, z wyjątkiem funduszy emerytalnych, o których mowa w przepisach o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych (art. 5a pkt 14 ustawy z dnia 26 lipca 1991r.).

Zatem świadczenia otrzymywane przez podatniczkę ze Szwajcarii z dobrowolnego ubezpie-czenia osobowego są zwolnione w Polsce od podatku dochodowego od osób fizycznych, o ile nie stanowią dochodu otrzymanego z tytułu inwestowania składki ubezpieczeniowej, o którym mowa w treści art. 21 ust. 1 pkt 4 lit. b ustawy z dnia 26 lipca 1991r