Autor: Urząd Skarbowy w Krotoszynie
Sygnatura: DF-415-56-22/KK/04
Hasła tematyczne: odpisy na zakładowy fudusz świadczeń socjalnych, koszty uzyskania przychodów
Kategoria:
W odpowiedzi na pismo z dnia 26.10.2004r (data wpływu 28.10.2004r.) w sprawie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów naliczony w m-cu październiku bieżącego roku odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych i odprowadzony na wyodrębnione konto w całości – Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krotoszynie działając w oparciu o przepisy art. 14 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami), informuje że zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów i wpłat na rożnego rodzaju fundusze tworzone przez podatnika ; kosztem uzyskania są jednak:
a) podstawowe odpisy i wpłaty na te fundusze, jeżeli obowiązek lub możliwość ich tworzenia w ciężar kosztów określają odrębne ustawy,
b) odpisy i zwiększenia, które w rozumieniu przepisów o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych obciążają koszty działalności pracodawcy, jeżeli środki pieniężne stanowiące równowartość tych odpisów i zwiększeń zostały wpłacone na rachunek Funduszu.
Zasady tworzenia przez pracodawców zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i naliczania odpisu na fundusz socjalny regulują przepisy ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335 ze zmianami).
Zgodnie z art. 3 ust. 1 powołanej wyżej ustawy, fundusz tworzą, z zastrzeżeniem ust. 2, pracodawcy zatrudniający według stanu na dzień 1 stycznia danego roku co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Zaś w myśl art. 6 ust.2 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych równowartość dokonanych odpisów i zwiększeń naliczonych zgodnie z art. 5, 13 i 14 na dany rok kalendarzowy pracodawca przekazuje na rachunek bankowy Funduszu w terminie do 30 września tego roku..
Zgodnie z postanowieniami art. 4 ust. 1 ustawy o ZFŚS układy zbiorowe pracy mogą dowolnie kształtować wysokość odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, mogą również postanowić, że fundusz ten nie będzie tworzony. Powyższy przepis oznacza, że zakład pracy może dowolnie wybrać formę i metodę kształtowania wysokości odpisu na fundusz. Przepis ten daje prawo zakładowi pracy objętemu układem zbiorowym pracy do decydowania w jakiej wysokości i w jaki sposób naliczy on odpis na fundusz.
Na podstawie art.4 ust. 3 ustawy o ZFŚS jeżeli u pracodawcy nie działa zakładowa organizacja związkowa, postanowienia regulaminu wynagradzania w sprawie wysokości odpisu na Fundusz lub nietworzenia Funduszu wymagają uzgodnienia z pracownikami.
Z pisma wynika iż w Waszym zakładzie pracy po uzgodnieniu z pracownikami nie został utworzony ZFŚS, tym samym dokonaliście Państwo rezygnacji z tworzenia Funduszu na 2004 rok a fakt ten został zawarty w regulaminie na co dają przyzwolenie w/w przepisy. Tworzenie tego Funduszu i dokonywanie naliczenia odpisu dopiero w październiku b.r jest niemożliwe bowiem fundusz tworzy spełniający określone warunki pracodawca z corocznego odpisu podstawowego, naliczonego do przeciętnej liczby zatrudnionych a dokonane odpisy przekazuje na rachunek bankowy w terminie do 30 września tego roku.
Mając na uwadze powyższe przepisy, pracodawca będzie mógł tworzyć Fundusz dopiero w roku 2005 o ile liczba zatrudnionych według stanu na dzień 1 stycznia przyszłego roku będzie wynosiła nie mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy.
Jednocześnie tutejszy organ podatkowy informuje, iż powyższa informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego obowiązuje jedynie w zakresie zadanego przez stronę zapytania i w przedstawionym stanie faktycznym oraz jest zgodna z obowiązującym stanem prawnym tylko w przypadku przedstawienia przez stronę rzeczywistego stanu faktycznego sprawy.
Informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu, zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu jej sporządzenia.