Autor: Izba Skarbowa w Gdańsku
Sygnatura: BI/005/0613/04
Hasła tematyczne: unikanie podwójnego opodatkowania
Kategoria:
Stan faktyczny:
Podatnik jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę w zagranicznej spółce z o.o. z siedzi-bą w Polsce. W 2004r. został oddelegowany do pracy w Szanghaju w charakterze inspektora nadzo-rującego budowę statków.
Ocena prawna stanu faktycznego:
Stosownie do treści art. 3 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r., nr 14, poz. 176 z późn. zm.) osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od ca-łości swych dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obo-wiązek podatkowy ).
W myśl postanowień art. 4a ustawy z dnia 26 lipca 1991r. powołany przepis stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.
Zgodnie z treścią art.15 ust. 1 umowy sporządzonej w Pekinie dnia 7 czerwca 1988r. między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Chińskiej Republiki Ludowej w sprawie uni-kania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie po-datków od dochodu (Dz. U. z 1989r., nr 13, poz. 65) pensje, płace i podobne wynagrodzenia, które osoba fizyczna mająca miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie osiąga z pracy najemnej, będą podlegać opodatkowaniu tylko w tym Umawiającym się Państwie chyba, że praca wykonywa-na jest w drugim Umawiającym się Państwie. Jeżeli praca jest tam wykonywana, to osiągane za nią wynagrodzenie może być opodatkowane w tym drugim Umawiającym się Państwie.
Zaś ust.2 powyższego przepisu stanowi: bez względu na postanowienia ustępu 1 niniejszego ar-tykułu wynagrodzenia, jakie osoba mająca miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie osiąga z pracy najemnej, wykonywanej w drugim Umawiającym się Państwie, będą podlegać opo-datkowaniu tylko w pierwszym wymienionym Państwie, jeżeli:
- odbiorca przebywa w drugim Państwie łącznie przez okres lub okresy nie dłuższe niż 183 dni podczas danego roku kalendarzowego i
- wynagrodzenia są wypłacane przez pracodawcę lub w jego imieniu, który nie ma w tym dru-gim Państwie miejsca zamieszkania lub siedziby, oraz
- wynagrodzenia nie są wypłacane przez zakład lub stałą placówkę, którą pracodawca posia-da w drugim Umawiającym się Państwie
Kwestię eliminacji podwójnego opodatkowania reguluje art. 23 ust.1 powyższej umowy sta-nowiący, iż w Polsce podwójnego opodatkowania unikać się będzie w sposób następujący:
- Jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce osiąga dochód, który zgodnie z postanowieniami niniejszej umowy może być opodatkowany w Chinach, to Polska – z zastrze-żeniem postanowień liter b)-d) niniejszego ustępu – zwolni taki dochód od opodatkowania.
- Jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce osiąga dochód, który zgodnie z postanowieniami artykułów 10, 11 i 12 niniejszej umowy może być opodatkowany w Chinach, to Polska zezwoli na potrącenie od podatku dochodowego tej osoby kwoty równej podatkowi do-chodowemu zapłaconemu w Chinach. Jednakże takie potrącenie nie może przekroczyć tej części podatku, która została obliczona przed dokonaniem potrącenia i która odpowiednio przypada na dochód uzyskany w Chinach.
- Dla celów litery b) chiński podatek, który ma być potrącany, będzie wynosił dziesięć procent kwoty brutto dywidend, odsetek i należności licencyjnych.
- Jeżeli zgodnie z postanowieniami niniejszej umowy uzyskany dochód osoby mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce jest zwolniony z opodatkowania w Polsce, to Polska może przy obliczaniu podatku od pozostałego dochodu tej osoby zastosować stawkę podatku, która byłaby zastosowana, gdyby dochód zwolniony od opodatkowania w powyższy sposób nie był zwolniony od opodatkowania.
Zgodnie z powyższym stanem prawnym dochody osiągnięte przez podatników mających miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w 2004r. z tytułu wynagrodzenia za pracę wykonywanej na terenie Chińskiej Republiki Ludowej, podlegają opodatkowaniu w Chinach i na podstawie art. 23 ust. 1 lit. a umowy z dnia 7 czerwca 1988r. są zwolnione w Polsce od opo-datkowania. Dochody takie podlegałyby opodatkowaniu w Polsce tylko w przypadku spełnienia łącznie przesłanek zawartych w treści art. 15 ust. 2 umowy z dnia 7 czerwca 1988r. tj. podatnik przebywałby w Chinach przez okres krótszy niż 183 dni i wynagrodzenia wypłacane byłyby przez pracodawcę, który nie ma siedziby na terytorium Chin oraz wynagrodzenia nie byłyby wypłacane przez zakład lub stałą placówkę, którą pracodawca posiada w Chinach.
W przedstawionym w zapytaniu stanie faktycznym wynagrodzenie wypłacane jest przez spółkę która posiada swoją siedzibę również w Chinach, zatem postanowienia zawarte w treści art. 15 ust. 2 umowy z dnia 7 czerwca 1988r. nie będą miały w tym przypadku zastosowania. Dlatego bez znaczenia dla celów podatkowych pozostaje długość pobytu podatnika na terytorium Chin.
W myśl art. 27 ust. 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. – w brzmieniu obowiązującym w 2004r.-jeżeli po-datnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1, oprócz dochodów podlegających opodatkowaniu, zgodnie z ust. 1, osiągał również dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zwol-nione od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych umów międzynarodowych – podatek określa się w następujący sposób:
- do dochodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym dodaje się dochody zwolnione od tego podatku i od sumy tych dochodów oblicza się podatek według skali okre-ślonej w ust. 1,
- ustala się stopę procentową tego podatku do tak obliczonej sumy dochodów,
- ustaloną zgodnie z pkt 2 stopę procentową stosuje się do dochodu podlegającego opodatko-waniu podatkiem dochodowym.
Zasada opodatkowania przedstawiona w wyżej powołanym art. 27 ust. 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. ma zastosowanie wyłącznie w przypadku, jeżeli podatnicy oprócz dochodów zwolnionych z opodatkowania na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania osiągają także inne do-chody podlegające opodatkowaniu w Polsce na ogólnych zasadach. Natomiast jeżeli podatnik oprócz dochodów z tytułu wynagrodzenia za pracę wykonywaną na terenie Chin nie osiągnie w 2004r. innych dochodów – nie będzie podlegał obowiązkowi podatkowemu w Polsce, a co za tym idzie nie będzie również zobowiązany do złożenia rocznej deklaracji podatkowej.