Jaką stawką podatku od towarów i usług objęte jest wykonanie robót budowlano-montażowych w budynku hotelu pracowniczego


Autor: Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście

Sygnatura: US35/PP1/443-282/04/DG

Hasła tematyczne: roboty budowlano-montażowe

Kategoria:

Zgodnie z treścią art. 146 ust. 1 pkt. 2 lit. a ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) w okresie od dnia przystąpienia RP do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano – montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. Zgodnie z ust. 2 pow. art. 146 ustawy przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.

Na podstawie art. 2 pkt 12 w/w ustawy przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych:111- Budynki mieszkalne jednorodzinne,112 – Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe,ex 113 – Budynki zbiorowego zamieszkania – wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż podatnik nabył usługę instalacji urządzeń sygnalizacji pożarowej w budynku hotelu pracowniczego. Usługa została opodatkowana wg. stawki 22%

Biorąc pod uwagę powyższe oraz stan faktyczny tut. organ podatkowy stwierdza, iż powyższa usługa nie została wykonana w budynku zbiorowego zamieszkania określonym w art. 2 pkt. 12 ustawy, w związku z czym powinna być opodatkowana stawką podstawową 22%.